1. ledna 1970

DTZ: Realitní investice ve 1.Q 2014

DTZ: Realitní investice ve 1.Q 2014

Opět až k hranici 1 miliardy EUR by se měl letos vyšplhat objem investic do komerčních nemovitostí. Nasvědčují tomu alespoň výsledky za první čtvrtletí, ve kterém změnily majitele kanceláře a obchodní centra za 268 milionů EUR. Dosažený objem znamená podle údajů mezinárodní poradenské společnosti DTZ 4% meziroční a 33% mezikvartální nárůst. Největší zaznamenanou transakcí z hlediska celkové prodejní ceny byla akvizice Fashion Arena Outlet Centrum evropskou investiční společností Meyer Bergman European Retail Partners I v hodnotě 71,5 milionu EUR. Následovala akvizice Praha City Centre investiční společností Tristan Capital Partners. Další významné transakce zahrnovaly prodej administrativní budovy Qubix na Praze 4 a multifunkční budovy City Palais na Praze 1. V prvním případě byl fond REICO, v druhém soukromý investor.

„První čtvrtletí znamenalo znovuobnovenou důvěru na trhu nemovitostí a příchod řady nových investorů do České republiky. Kvalitní retailové formáty a skladové nemovitosti jsou ´horkým zbožím´, u kterého dochází s ohledem na poptávku ke snižování výnosů,“ konstatuje Ryan Wray, Business Development Director DTZ. Dosahované výnosy za prvotřídní nemovitosti v prvním čtvrtletí klesly, DTZ očekává, že v průběhu roku již zůstanou stabilní.

Společnost DTZ v prvním čtvrtletí 2014 zaznamenala celkem devět investičních transakcí. Tři z toho v rozmezí 20-50 milionů EUR a po dvou transakcích v segmentu 0-10 mil, 10-20 mil a 50-100 mil EUR. Téměř polovina realitních investic v prvním čtvrtletí 2014 směřovala do kanceláří (49 %), následovaly maloobchodní objekty díky prodeji Fashion Arena Outlet Centrum (27 %) a multifunkční objekty (22 %). Prodej a zpětný pronájem výrobního areálu Bang & Olufsen v Kopřivnici byl jedinou transakcí v segmentu průmyslových nemovitostí (2 %). Právě podíl skladových, respektive výrobních nemovitostí však v dalším období zaručeně vzroste.

Výnosy za nejkvalitnější nemovitosti se v průběhu 1. čtvrtletí snížily ve všech sektorech. Prvotřídní kancelářské nemovitosti aktuálně dosahují výnosy ve výši 6 % (-25 b.b.), pro skladové prostory s dlouhodobě zajištěným příjmem z nájmů dosahují výnosy 7,75 % (-25 b.b.). Výnosy pro obchody na nákupních třídách se pohybují kolem 5,5 % (-50 b.b.), u nejlepších nákupních center pak 6 % (-25 b.b.). „Je to výsledek zlepšujících se výhledů v jednotlivých sektorech realitního trhu a silné poptávky investorů,“ vysvětluje Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Consulting & Research DTZ.

Letošní první čtvrtletí bylo z hlediska objemu investic nejsilnějším od roku 2008 i v dalších evropských zemích, zejména na klíčových trzích ve Velké Británii a v Německu. Zde byli nejaktivnější místní investoři. V prvním kvartálu zaznamenaly nejvýraznější nárůst investice do nemovitostí s kombinovaným využitím. Naopak došlo k mírnému poklesu investic do kancelářských budov v porovnání s čtvrtletním průměrem loňského roku. Na základě dosavadních výsledků a zájmu investorů odhaduje DTZ celkový letošní objem investic vyšší o 5 % než v roce 2014, v roce 2015 o dalších 7 %.

Zdroj: DTZ, Ilustrační foto: Tower B