1. ledna 1970

DTZ: SEB ImmoInvest prodal Anděl Park B

DTZ: SEB ImmoInvest prodal Anděl Park B

SEB ImmoInvest prodal budovu Anděl Parku B v Praze fondu vedeného GLL Real Estate Partners GmbH. Poradenská společnost DTZ zastupovala stranu prodávajícího, kupující byl zastupován CBRE. Žádná ze stran neoznámila další podrobnosti transakce. Transakce souvisí s nuceným ukončením činnosti německých otevřených podílových fondů.

V roce 2008 byl prodej rozsáhlého administrativního komplexu The Park na pražském Chodově největší investiční transakcí. Tehdejších zhruba 200 milionů EUR však bude letos, možná příští rok vysoko překonáno. Právě The Park patří do portfolia investičního fondu DEGI který, podobně jako další německé otevřené podílové fondy (GOES), je z rozhodnutí německé vlády nucen ukončit svou činnost. Manažeři některých fondů se je proto rozhodli rozpustit. Týká se to rovněž českého trhu, jenž se připravuje na prodeje nejúspěšnějších projektů v republice.

Podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ bude mít nastalá situace zásadní dopad na jednotlivé trhy včetně Česka. „Tyto prodeje by mohly český investiční trh oživit a ve výsledku přinést pozitivní výsledek všem zúčastněným,“ domnívá se Ryan Wray, Vedoucí oddělení Capital Markets DTZ Česká republika & Slovensko. Z analýz DTZ by investorům mohly být nabídnuty nemovitosti v hodnotě až 800 milionů EUR. Téměř všechna aktiva ve vlastnictví GOE fondů spadají v České republice do segmentu kancelářských budov, které jsou tradičně nejobchodovanějším aktivem v České republice. Plánované prodeje zaručí, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu, nejméně do roku 2017.

V České republice je předpovídaná hodnota nemovitostí z vlastnictví německých otevřených podílových fondů kolem 800 milionů EUR. Aktiva však budou na trh dodávána postupně, nehrozí proto převis nabídky nad poptávkou a vynucený pokles jejich ceny. Naopak: rozpouštění některých fondů v kombinaci s tradičně konzervativním přístupem těch ostatních bude znamenat, že Česká republika nabídne lokálním investorům a novým hráčům příležitost koupit a spravovat nejkvalitnější institucionální nemovitosti, což bylo dříve téměř striktně doménou právě GOE. „Celkově vzato přinese zánik německých otevřených podílových fondů pro český lokální trh více pozitiv než rizik či komplikací. Očekáváme zvýšený zájem ze strany zavedených lokálních investorů, kteří se na tento typ aktiv historicky nezaměřovali. Situace poskytne výbornou příležitost všem aktivním (novým i zavedeným) investorům koupit některé z nejlepší aktiv v zemi ve svém segmentu a rovněž i vyšší stupeň transparence na trhu, zejména co se týče cen, protože institucionální transakce bývají zveřejňovány,“ konstatuje Ryan Wray.

Síla německých otevřených podílových fondů spočívala ve schopnosti nakupovat vždy ta nejkvalitnější aktiva napříč trhy po celém světě. DTZ odhaduje, že kvůli 14ti rozpouštěným fondům budou k dispozici nemovitosti z jejich portfolií v souhrnné hodnotě kolem 21 miliard EUR. Likvidační proces by měl dosáhnout vrcholu v roce 2014 s odstavením tří fondů včetně AXA Immoselect (2,2 miliardy EUR spravovaných aktiv) a DEGI International (1,3 miliardy EUR). V roce 2017 má pak skončit působení dvou největších GOE fondů: SEB Immolnvest a CS Euro Real. Každý z těchto dvou fondů disponuje více než 4,5 miliardy EUR aktiv ve svém portfoliu.

Připomeňme, že za posledních deset patnáct let se německé otevřené podílové fondy staly synonymem racionálního přístupu k investicím do realit se zaměřením na vysokou kvalitu a nejdůležitější aspekty nemovitostí. Německé otevřené podílové fondy patřily od roku 2000 mezi nejaktivnější institucionální investory na českém trhu a i nadále mají velký vliv na jeho výkon. Turbulence na finančních trzích po roce 2008 se však citelně dotkly i tohoto typu fondů. Problémy s likviditou vyvolané změnou globální investorské nálady a důvěry vedly k vlnám výkupů a nakonec i pozastavení činnosti některých fondů. Jejich nucené uzavření se vznášelo ve vzduchu již v roce 2010 – 2012 a proměnilo se v realitu s oznámením likvidace třinácti těchto fondů.

Zdroj: DTZ, Foto: somfyarchitecture.cz