DTZ: Trh průmyslových nemovitostí
ABB, Honeywell, Brembo, INA, Pyrotek, KS Kolbenschmidt, Papcel… To je jen malá část výrobních firem, které v poslední době ohlásily expanzi v České republice. Podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ trhu průmyslových nemovitostí dominuje výstavba distribučních center a skladových hal, přesto stále významnější úlohu mají i výrobní nebo vývojové společnosti.
Od roku 2012 se objem pronajatých ploch výrobními firmami v České republice pohybuje v průměru kolem 250 000 m2 ročně. Podle údajů mezinárodní poradenské společnosti DTZ se na těchto transakcích téměř zjedné poloviny podílejí firmy spojené s automobilovým průmyslem, což je způsobeno konjunkturou tohoto odvětví v Evropě.
Celková plocha, na kterou výrobní firmy každoročně expandují nebo přicházejí nové subjekty, však může být v konečném součtu mnohem vyšší. Společnosti z tohoto průmyslového segmentu obvykle preferují – i kvůli specifickým požadavkům na úpravu vnitřních prostor – koupi nebo výstavbu nemovitostí na míru do vlastnictví.
Výrobní společnosti v uplynulých pěti letech nejčastěji mířily do okolí Prahy, již následoval Plzeňský kraj a jižní Morava. Nejmenší zájem naopak investoři projevovali o Vysočinu, Královéhradecký region a vůbec nejméně výrobních firem si pronajalo prostory ve Zlíně a okolí – pouhých 10 370 m2 ploch v průmyslových objektech.
Podle DTZ se právě tito nájemci nerozhodují jen na základě infrastruktury nebo dopravní dostupnosti, ale rovněž podle kvalifikace a mzdových nákladů na pracovníky. Podstatným faktorem je rovněž napojení na logistiku nebo přímé odběratele.
„Aktuálně registrujeme v médiích ohlasy proti výstavbě průmyslových areálů a hal. Je třeba zdůraznit, že dobrá třetina těchto nemovitostí je ale určena k výrobě. A tudíž znamenají značný počet pracovních míst a přispívají k ekonomickému rozvoji regionu. A je skvělou zprávou, že do Česka míří další firmy s podobnou přidanou hodnotou, anebo ty stávající nadále expandují,“ uzavírá Michal Barthell, Head of Industrial Agency DTZ.
Zdroj: DTZ