15. prosince 2019

Elektronizace zrychlí povolování staveb o několik let, mělo by to být možné co nejdříve

Elektronizace zrychlí povolování staveb o několik let, mělo by to být možné co nejdříve

Výrazný krok k urychlení povolování nových staveb učinili dnes poslanci, kteří schválili novelu zákona zřizující informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení.

ekospol

Fakticky to znamená elektronizaci povolovacího procesu. Odpadnou tak obrovské hromady dokumentů, které musel investor předávat stavebním úřadům. Kromě ušetření ohromného množství papíru by mohla digitalizace urychlit celý proces až o několik let. Za předpokladu, že bude možné všechny kroky důsledně kontrolovat.

Velkým problémem současného systému povolování nových staveb je nedodržování termínů pro vydání rozhodnutí. Elektronický systém by měl mimo jiné umožnit sledovat, zda jsou dodržovány všechny lhůty. Důsledná kontrola by mohla stavební řízení zkrátit až o několik let, úřady budou více pod tlakem, aby rozhodovaly včas. V nově zřízeném portálu stavebníka totiž budou všechny informace o průběhu řízení včetně veškerých dílčích stanovisek. Bude tak velmi jednoduché zjistit, kdy o stanovisko investor požádal, a kdy ho získal.

Jakékoliv konkrétní kroky, které povedou ke zrychlení stavebního řízení, které je v Česku jedno z nejpomalejších na celém světě, jednoznačně vítám. Jen moc nerozumím tomu, proč má tato změna platit až od poloviny roku 2023. Zablokovaný proces povolování staveb je nutné rozhýbat co nejdříve. Čekat další tři a půl roku si nemůžeme dovolit.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.