1. ledna 1970

Evropský logistický trh zůstává stabilní

Evropský logistický trh zůstává stabilní

Navzdory stabilizaci průmyslové výroby v Evropě ke konci loňského roku je pravděpodobné, že podmínky v tomto odvětví zůstanou náročné do doby, než se dostaví udržitelné oživení ekonomiky. Nicméně průmyslový a logistický trh je podporován americkými investory a rostoucí poptávkou po prostorách ze strany on-line prodejců po celé Evropě.Závěry z nedávno zveřejněné zprávy Colliers International o průmyslovém a logistickém trhu v regionu EMEA naznačují, že oživení průmyslového a logistického sektoru bude do značné míry záviset na tom, jak rychle se vyřeší ekonomické problémy v Evropě a prosadí změny k lepšímu.

Robert Bocker, vedoucí průmyslového a logistického týmu Colliers International v České republice, říká: „Zatímco se očekává, že rok 2013 bude dalším obtížným rokem pro evropské hospodářství, průmyslový a logistický trh by měl zůstat stabilní. Vzhledem k minimální plánované spekulativní výstavbě bude trh i nadále charakterizován nerovnováhou nabídky a poptávky. Předpronájmy a projekty stavěné na míru (build-to-suit) budou představovat významný podíl na trhu. Vzhledem k tomu, že ekonomické podmínky zůstanou náročné, očekávají mnozí nájemci flexibilnější nájemní podmínky, a proto společnosti, které nemohou přijmout  dlouhodobé závazky, mohou svá rozhodnutí odložit nebo obrátit pozornost na sekundární nemovitosti.“

Klíčové závěry zahrnují:

  • Omezená nabídka kvalitních prostor: Průmyslový a logistický trh v regionu EMEA se nadále vyznačuje omezenou nabídkou kvalitních prostor a minimální spekulativní výstavbou. Mnozí nájemci proto mají omezený výběr nových projektů.  Nájemné u nemovitostí nejvyšší kategorie zůstává na většině trhů beze změny. K dalšímu snížení nájemného došlo v jižní Evropě, kde byla poptávka potlačena slabým výkonem ekonomiky. Hlavní západoevropské trhy nadále zaznamenaly relativně zdravou úroveň poptávky, zatímco ve východní Evropě trhu dominovaly Rusko a Polsko. Největší transakce v regionu byly podepsány maloobchodníky Leroy Merlin (56 000 m2, prodloužení nájmu, Polsko) a Adidas (65 000 m2, předpronájem, Rusko).
  • Američtí kupující podporují trh: Investice do průmyslových a logistických nemovitostí v regionu EMEA dosáhly v roce 2012 přibližně 12 miliard EUR, což je ve srovnání s předchozím rokem propad o 5 %, a 11 % podíl na  celkových investicích do komerčních realit. Američtí investoři, kteří nakoupili průmyslové a logistické nemovitosti v hodnotě přes 3,5 miliardy EUR, byli zdaleka největší skupinou přeshraničních kupujících v Evropě a zaměřili se zejména na britské nemovitosti. Velká Británie si udržela status nejlikvidnějšího logistického investičního trhu v Evropě (43 % všech investic) následovaná Německem a Francií. Rok 2012 byl také pozoruhodným pro evropské logistické investice, protože norský státní investiční fond uskutečnil svou první akvizici v tomto odvětví – nákup poloviny portfolia prostřednictvím joint venture se společností Prologis.
  • Poptávka internetových obchodníků se zvýší: S tím, jak roste on-line obchodování, se očekává rostoucí poptávka nadnárodních obchodníků, a to nejen na nejsilnějších online trzích, jako je Velká Británie a Německo, ale také na rozvíjejících se trzích, jako je Rusko, kde online prodeje zažívají boom. V Rusku, Polsku a Turecku se staví značné množství prostor, ale drtivá většina z nich je již pronajatá a spolu s klesajícím objemem volných prostor se očekává růst nájemného velkokapacitních prostor na některých trzích.

Omar Sattar, generální ředitel Colliers International v České republice uzavírá: „Vzhledem k tomu, že na trh bude dodáno jen malé množství nových skladů, do kterých bude možné investovat, se očekává, že příležitosti budou plynout především ze strany investorů, kteří budou prodávat nestrategický majetek nebo majetek, který se v rámci portfolia blíží ke splatnosti. Rok 2013 přinese lepší pochopení důsledků internetového obchodu v dodavatelském řetězci a povede k přehodnocení investičních produktů, jako jsou centra pro realizaci zakázek elektronického obchodu (tzv. fulfilment centra), sklady pro tzv. „last mile“ logistiku a cross docking (překládku zboží), které tradičně vypadly ze zájmu mnoha investorů. To také ujasní ceny a potenciálně zvýší likviditu v tomto tržním segmentu.“

Zdroj: Colliers International, Foto: Stock.xchng