Five spojuje minulost a moderní trendy

Administrativní budova Five, kterou postavila společnost Skanska na pražském Smíchově na místě bývalé tramvajové vozovny, je ojedinělá svou architekturou. Nad zachovalou historickou zdí je unikátní fasáda připomínající boxy naskládáné jeden na druhém. Výsledný kontrast vytváří z Five jedinečnou budovu.
Tato fasáda je vyrobena z materiálu tahokov, který je druhým pláštěm budovy a vytváří zajímavou plasticitu budovy. Za vnějším pláštěm z tahokovu se pak nachází základní fasáda s okny.
„Hlavním důvodem, proč na budově Five byl použit tahokov jako výchozí materiál vnějšího pláště, je jeho design a funkčnost. Zachovali jsme objem budovy, vytvarovanou plasticitu, a zároveň jsme obálku odlehčili a provzdušnili. Čtvercová oka díky jejich ‚polokrycí‘ schopnosti umožňují vytvořit prostředí, které propouští světlo do budovy a zároveň ponechává soukromí uživatelům, kteří se nacházejíí uvnitř budovy,“ uvedl Oldřich Kupec, Project Manager Skanska Property Czech Republic, s.r.o.
Tahokov v kombinaci s prosklením budovy umožňuje dostatečný výhled ven. Zároveň byly ve vyšších patrech instalovány balkony, aby nájemci budovy mohli vyjít ven a nadýchat se čerstvého vzduchu. Nesporným pozitivním dopadem volby materiálu vnějšího pláště na budově Five je mimo jiné i to, že oživuje prostředí, kde se budova nachází. Lokalita pražského Smíchova je plná zděných budov se štukovými fasádami. Tahokov je vyráběn standardně z hliníku, ale i pozinku či mědě. Jedná se o kovovou mřížovinu vyráběnou „střižením“ a následným tažením plechu. Zajímavostí je, že technologie je zcela bezodpadová. V případě použití tahokovu na budově Five byl plášť válcován do plochy o tloušťce 3 mm, čímž vytvořil dojem jakési „záclony“.
Přestože se tahokov v České republice příliš nevyužívá jako celistvý materiál fasád, má velmi dobré technické vlastnosti. Lze ho tvarovat tak, aby dodal stavbě potřebný výraz dle záměru architekta. Předsazené fasády se v moderní architektuře využívají běžně, vedle různých rastrů a lamel, tahokov tuto škálu materiálů v současné době rozšiřuje. Tahokov jako vnejší plášť fasády je použit například na budově Muzea moderního umění v New Yorku.
Instalace materiálu probíhá po segmentech, tzv. systémovou montáží na ocelovou konstrukci. Část se připevňuje před instalací fasádních dílů a zbytek po její kompletní instalaci. Uchycuje se pomocí pásovin a metrických šroubů.
Zdroj: SKANSKA