25. října 2019

Flow East kupuje budovu templářského řádu na pražském Starém Městě

Flow East kupuje budovu templářského řádu na pražském Starém Městě

Flow East, tuzemský developer specializovaný na vysoce kvalitní renovace prémiových historických budov, oznámil nákup cenného domu V Templu na pražském Starém Městě.

Dum_V_Templu_(1)

Pojmenování budovy, jež získala status historické památky v roce 1958, je odvozeno od názvu mystického katolického rytířského řádu templářů, který se údajně na tomto místě usídlil na konci
13. století. Důkazem zřejmé pravdivosti této domněnky je i jméno jedné z přilehlých ulic: Templová. Ta končí právě u domu V Templu a pokračuje skrz něj pasáží.

Původní dům v roce 1664 nahradila nemocnice propojená se sousedícím kostelem svatého Petra vystavěným roku 1671. Obě budovy byly následně v roce 1784 přeměněny na rezidenční nemovitost, jež dnes nabízí celkovou hrubou pronajímatelnou plochou 1 069 metrů čtverečních. K dispozici je zde osm bytů, tři kancelářské jednotky a v přízemí maloobchodní prostory s restaurací. Dům má jedno podzemní a čtyři nadzemní podlaží.

Budova je situována na adrese Celetná 27, nachází se tedy na slavné Královské cestě. Ta je jednou
z hlavních turistických tras metropole a dům proto skýtá výjimečnou maloobchodní příležitost přímo v historickém centru, přitom v jádrové obchodní zóně Prahy.

Flow East koupil budovu za nezveřejněnou sumu s využitím 100 % vlastního kapitálu bez nutnosti dalšího financování.

„Příležitost investovat do takto jedinečných budov, jako je právě dům V Templu, se nenaskytuje často. Proto jsme se této šance chopili a koupili nemovitost s nesmírně bohatou historií. Zařadí se k více než desítce budov s podobně dlouhou tradicí, jež v posledním čtvrtstoletí Flow East zachránil, zabezpečil, zrekonstruoval a znovu poskytl k užívání s myšlenkou vdechnout jim nový život a zachovat vše, co je historicky a architektonicky cenné,“ řekl James Wolf, generální ředitel společnosti Flow East.

Jako poradce prodejce budovy v transakci figurovala společnost Colliers International. Andy Thompson, ředitel investičního oddělení Colliers v České republice a na Slovensku, dodává: „Ačkoli nabídnutá suma samozřejmě v transakci hrála roli, rodina, jež byla předchozím majitelem budovy, doufala, že najde kupce, který má s podobným typem nemovitostí zkušenost a jehož zájmem bude obnovit fungování domu. Vzhledem k vynikajícím výsledkům, jichž společnost Flow East dosáhla při předchozích rekonstrukcích historických budov, se pro prodejce stala preferovaným partnerem a ten se nyní těší až uvidí, jaké zde Flow East bude realizovat plány.”

Během posledních 25 let úspěšného investování v České republice se společnost Flow East zaměřovala na renovace prvotřídních historických budov a na moderní komerční výstavbu v čele s vlajkovým projektem The Flow Building, jenž v současné době vzniká na adrese Václavské náměstí 47 a který po svém dokončení nabídne 5 700 metrů čtverečních prémiové maloobchodní a 14 000 metrů čtverečních kancelářské plochy třídy A. Flow East je dlouhodobým investorem vlastnícím a spravujícím veškeré své nemovitosti.