30. října 2017

Flow East završila projekt Art Hub

Flow East završila projekt Art Hub

Společnost Flow East završila svůj úspěšný projekt Art Hub večerním slavnostním setkáním. Mladí umělci díky této iniciativě mohli více než rok využívat bezplatné ateliéry, ve kterých vytvořili přes tisíc různých uměleckých děl.

Zázemí v historickém Paláci Ericsson na Malém náměstí v centru Prahy našlo v rámci projektu Art Hub celkem devět mladých autorů. David Krňanský, Monika Žáková, Antonín Jirát, Kateřina Holá, Ladislav Vondrák, Markéta Adamcová, Martin Lukáč, Petra Křivová i Rudolf Samohejl měli od roku 2015 prostory budovy, jejíž historie sahá až do 12. století, zdarma k dispozici pro svou tvorbu i prezentaci vzniklých děl.

„Art Hub byl jedinečný projekt, který nemá v České republice obdoby. Takto vizionářské počiny jsou pro přežití umění na lokální úrovni nezbytné,“ řekl David Krňanský. Jeho slova potvrdila i Monika Žáková: „Jedinečná souhra událostí, jejichž vznik Art Hub inicioval, vytvořila nové šance k úspěchu. Upřímně doufám, že se připravuje více podobných projektů, protože zásadním způsobem napomáhají tomu, aby se umění na domácí scéně dobře dařilo.“

Devítka rezidenčních umělců byla vybrána u příležitosti oslav 25. výročí společnosti Flow East z více než 50 uchazečů odbornou porotou v čele s Adamem Budakem, hlavním kurátorem sbírek Národní galerie. Intenzivní 16měsíční práce dala vzniknout přibližně 1 170 malbám, sochám a dalším uměleckým dílům. Nejzajímavější z nich byla představena právě během čtvrtečního večera.

„Těší nás, že se nám prostřednictvím projektu Art Hub podařilo podpořit a rozvinout tvůrčí nadání, jež v minulosti zásadně přispělo k zařazení Prahy mezi nejdynamičtější metropole v Evropě,“ řekl generální ředitel společnosti Flow East James Woolf. „Art Hub navazuje na sérii projektů, s jejichž pomocí bychom rádi podpořili a více představili historické dědictví Prahy i její budoucí potenciál.“

Řeč je například o sérii prohlídek v historických budovách patřících do portfolia Flow East i o výstavě s názvem „Václavské náměstí – ohnisko změn“, která si klade za cíl zvýšit povědomí o historii nejslavnějšího českého náměstí. Nelze opomenout ani soutěž českých umělců o nejzajímavější návrh chybějící sochy pro Císařské schodiště v budově Forum na Václavském náměstí 19.

Zdroj: Flow East a.s.