Funkční a estetické materiály v kanceláři
Mnohokrát si při zařizování kanceláře klademe otázku, jak vzhledem k technickým možnostem zohlednit individuální estetické požadavky. A častokrát se přikloníme ke kompromisům. Ale kompromis není řešení. Kompromis je rozhodnutí něco za něco. Lze však najít konsensus? Tak, aby byly "obě" strany uspokojeny?
Seděli jste někdy na průhledné, studené plastové židli za skleněným stolem? Imageová záležitost a navíc technicky v pořádku. Ale můžete takto pracovat celý den? Je to vhodné pro každý typ administrativní práce? Jaké materiály jsou do kanceláří vhodné a na jaký typ práce?
Čím dražší dřevo, tím lépe?
Dřevo je obecně považováno za přepychový materiál. Každý kus nábytku z něho je jedinečný. Dokáže působit jak rustikálně, tak i moderně. Masiv se využívá zejména v kancelářích senior manažerů právě kvůli své reprezentativnosti a vysoké nákladovosti. V případě dřeva neplatí pravidlo "čím vyšší cena, tím lepší produkt". "Lepší produkt" pro vás může být horší pro někoho jiného. Pokud víte, že k ranní kávě nepoužíváte podšálky, jakoukoliv dřevěnou alternativu nábytku raději zavrhněte. Nebo budete otroky podložek. Pokud tedy nechcete pracovat u stolu s dekorem vybledlých kroužků od mokrých šálků.
Pokud chceme použít masiv, od něhož požadujeme vyšší odolnost, musíme sáhnout po tvrdším dřevu nebo exotice. Spojíte tak design s praktičností. U měkkého dřeva doporučujeme používat při psaní tvrdou podložku. Pokud jsme však přecitlivělí na dokonalost, při tomto řešení budeme neustále ve stresu z možného poškození. Stojí nám to za to?
V současnosti jsou nejpoužívanějším materiálem v kancelářích s vyšší zátěží dřevovláknité a dřevotřískové desky. Představují ekonomičtější alternativu masivního dřeva. Pokud však i v rámci šetření plánujete návštěvníky své kanceláře ohromit reprezentativním nábytkem, zvolte dýhované či lakované provedení povrchů s kvalitní povrchovou úpravou. V rušných provozech jsou poměrně zbytečným luxusem. V takových případech sáhněte po laminované nebo foliované dřevotřísce či jiném kompozitním materiálu. Jejich výhoda je v lehké údržbě (suché či vlhké), široké nabídce dekorů a vysoké odolnosti. Vyhýbejte se levným papírovým fóliím. Mít v práci stůl, jehož povrch znehodnotíte vášnivěji psaním, je krok vedle.
Skleněný a kovový nábytek není sci-fi
Sklo se hodí do jakéhokoli prostoru. Díky své lehkosti a průhlednosti ho dokonce opticky zvětšuje. Pro mnoho lidí je však chladné a neosobní. I proto si využití tohoto materiálu v kanceláři třeba důkladně promyslet. Na Slovensku stále preferujeme nábytek dřevěný s případnými skleněnými prvky, jakými jsou police či dvířka. Navzdory všemu může i skleněný stůl najít v moderních prostorách své uplatnění. Bojíte se otisků prstů? Zajistěte si speciální matné sklo, na němž otisky není vidět. Bojíte se poškození a možného zranění? Bezpečnostní sklo se rozbíjí velmi těžko, a když už k tomu dojde, rozbije se "bezpečně", jak už z názvu vyplývá. Bojíte se škrábanců? Řešením je podložka. Otázka je, jestli vám to všechno stojí za námahu.
V případě kovu jde většinou o doplňkový a spojovací materiál. Využívá se na kování, úchytky nebo podnože. Celokovový nábytek jako stoly a židle známe spíše z toskánských domácností než z kancelářského prostředí. I když v kanceláři je, celokovový stůl není vhodný pro celodenní práci. Podklad je příliš chladný a tvrdý. Opět je nutná podložka. Na druhou stranu, kovové regály jsou poměrně častou součástí administrativních prostor. Oproti dřevěným regálům jsou pevnější a mnohem hygieničtější alternativou, a proto se využívají ve vysoce zátěžových prostředích, v gastronomii či ve zdravotnictví. Kovům vděčíme i za šatní skříně, komody, statické a mobilní kontejnery, popřípadě části jejich korpusů.
Materiály sedacího nábytku
Na některé kancelářské židle a křesla je vyvíjena mimořádná zátěž osmihodinovým sezením, na jiné téměř žádná. To je prvořadé, na co je třeba při výběru potahu přihlížet. Nejhonosnějším a nejdražším potahovým materiálem je jednoznačně kůže. Proto se používá většinou do kanceláří vrcholových manažerů. Kůže nižší a střední třídy však bývá pro člověka chladná nebo naopak se na ní po čase začne potit. Působení manažerů v kanceláři bývá kvůli častým setkáním omezené, a i proto se jejich nevýhody kůže natolik netýkají. V krajním případě existuje ještě jedno řešení. Mikroperforace, která zajistí prodyšnou kůži a s ní spojenou filtraci potu. Stejná technologie výroby se používá v automobilovém průmyslu.
Ekonomičtější alternativou čalounění je syntetická kůže (koženka, ekokůže). Mezi její výhody patří dostupné ceny, snadná údržba a barevná stálost. V posledních letech výrobci uvádějí do svých produktových řad koženky mimořádné pevnosti, trvanlivosti a otěruvzdornosti. Prodyšnost však stále nepatří mezi její silné stránky.
Pro řadové zaměstnance jsou nejvhodnější látkové potahy. Jejich výhodou oproti ostatním materiálům je příjemná teplota a prodyšnost za všech okolností. Pro zajištění odvětrání se vyrábí mnoho modelů se zádovou opěrkou ze síťoviny. Netřeba se za každou cenu držet zastaralých názorů, že se látky obtížně čistí, drží se v nich špína a prach. Na trhu již existuje velký výběr kvalitních, pevných a dokonce vodou omyvatelných textilií.
Než začnete zařizovat kanceláře podle nejnovějších trendů a bez rozmyslu nakupovat, co se vám zlíbí, zamyslete se. Kdo v nich bude pracovat, jak dlouho, jak často a jakým způsobem? S pomocí šikovného interiérového architekta určitě vykouzlíte i s nízkými náklady praktický a přitažlivý interiér.