1. ledna 1970

Hlubší propady v inženýrské výstavbě

Hlubší propady v inženýrské výstavbě

Podle údajů Eurostatu klesla v září 2012 stavební produkce v členských zemích EU meziročně o 5,8%. Hlubší, až šest a půl procentní propad, byl v pozemním stavitelství. Inženýrská výstavba z výkonů ztratila 4,2%. V Eurozóně skončila stavební výroba s mírnějším, pouze 2,6 procentním poklesem. Předběžné údaje očištěné o počet pracovních dnů Eurostat odhaduje ze čtvrtletních dat za země, které neposkytují měsíční podklady, aby mohl vypočítat celkovou dynamiku produkce. Ze čtrnácti členských států EU, které měsíční data publikovali, stouplo stavebnictví jen ve Švédsku av Německu.

Čechy a EU

Nejvýraznější pokles po Portugalsku a Itálii má Polsko a dvouciferný pád vedle Slovenska ohlásila i Velká Británie. A výrazné, více než 8-procentní snížení zveřejnila Česká republika. Kvartální výsledky potvrdily hlouběji letošní poklesy v inženýrské výstavbě než v pozemních stavbách, a to v zemích Eurozóny i za celou EU. Stavební produkce v Česku za devět měsíců klesla o 6,2%, v pozemních stavbách je propad 2,6 0, v inženýrských výraznější, více než 14%. Stavebních povolení, vydaných ve třetím kvartálu bylo o 9,2% méně, ale orientační hodnota objektů o třetinu vzrostla, na 102,9 miliard korun. V srpnu totiž byly povoleny velké stavby pro energetiku a průmysl.

Počet zahájených bytů ve třetím čtvrtletí klesl o pětinu, na 5710 a dokončeny stouply o 4,4% na 6905. Důvěra v českém stavebnictví v říjnu oproti září vzrostla, ale je nižší než v říjnu 2011. Na financování dopravní infrastruktury máme státní fond (SFDI), který hospodaří s prostředky ze státního rozpočtu iz rozpočtu EU a s úvěry od Evropské investiční banky. Tzv. národní zdroje byly loni vyčerpány na úrovni 36 a půl miliardy korun, zhruba o polovinu nižší než v roce 2007. V SFDI se loni měnil ředitel a v současnosti Česko čeká na nového ministra dopravy. Ve vládě premiéra Petra Nečase to bude už čtvrtý šéf resortu a sedmý za poslední čtyři roky.

Polští statistici spočítali za devět měsíců růst stavební výroby na 1,4% oproti stejnému období loňského roku. Podle průzkumů společnosti CEEC Research čekají manažeři polských stavebních firem v příštím roce více než 4% snížení stavební produkce, podobně jako čeští. Propad v Maďarsku by mohl přesáhnout 2% a nejmenší, pouze 1,7 procenta pád výkonů předpokládají Slováci.

Zdroj: reality.etrend.sk Foto: Stock.xchng