1. ledna 1970

Horoskop a kancelář ?

Horoskop a kancelář ?

Pracovní stůl napoví, jaké jste znamení! Určitě to mnozí z vás znají. Denně sdílíte s kolegy společné kancelářské prostory, na pracovním stole se vám občas, nebo často kupí haldy dokumentů, časopisů, papírů důležitých i méně důležitých. Udržování pořádku na pracovním stole jistě závisí na povaze jeho aktuálního majitele a také na dynamice práce, kterou vykonává. Je jiné, když ke své práci potřebujeme hodně pomůcek a pracovním stolem projde denně množství dokumentů, jiné je zase pracovat pouze s počítačem, bez nutnosti využívat jiné věci. I tak se však časem na pracovním stole nakupí různé předměty. Najednou máte pocit, že vás z kanceláře vytlačuje váš vlastní pracovní chaos v podobě množství předmětů, kvůli nimž máte jen omezený prostor pro manipulaci a obsluhu počítače.

Ať už je to pozdrav z dovolené, fotografie blízkého či rodinného miláčka, nebo předměty, které se za záhadných okolností zjevily na vašem stole, jedno je fakt. Pokud sdílíte kancelář s ostatními, měli byste být i v tomto směru ohleduplní. Na místě je zamyslet se, zda jsou všichni „sousedé“ zvyklí na vzhled vašeho kancelářského prostoru, nebo jim překáží. Můžete si udělat jednoduchý test a pátrat po tom, jakým znamením zvěrokruhu je váš kolega. Horoskopy prý napoví, jaký vztah k pořádku máte.

Na místě jsou však i důležité ukazatele, které je třeba zohlednit – zmíněný druh práce, kterou vykonáváte, zda kancelář sdílíte nebo ji máte jen pro sebe. V případě, že kancelář sdílíte , nebo máte několik pracovních návštěv, jste zřejmě (někdy možná i s velkým sebezapřením) situací nuceni uklidit si pracovní stůl z estetických důvodů.

Jak je to tedy s horoskopem v kanceláři?

Beran – pro své pracovní zanícení nemá čas na udržování pořádku. Mnohdy dělá několik věcí zároveň, tajně doufá, že se najde někdo, kdo mu pracovní stůl uklidí. Dostává se i do konfliktů s kolegy, protože se občas cítí nadřazený a může působit namyšleně, on si to však nepřipouští.

Býk je „skladník“, který považuje vše za cenné, využitelné i v budoucnu, těžko se nějakého předmětu vzdá. Proto u něj na stole můžete najít staré časopisy, příručky, zažloutlé pozvánky, upomínkové předměty, které ho vytlačují z pracovní plochy. Ukráceny nebývají ani prostory pod stolem či v policích, kde se dá také hromadit mnoho „potřebných“ věcí.

Blíženci si na systematický úklid na pracovním stole nepotrpí. Přestože mají rádi kvalitně organizovaný čas, najdou si i chvíli na zábavu, flirty a klepy. Pak jim už čas na úklid nezbývá. Mají však vždy dokonalý přehled o tom, co kde odložili.

Rak je příjemným společníkem v kanceláři. Bývá totiž pořádkumilovný a cílevědomý, a tak je i jeho pracovní stůl uklizený a prakticky využitý. Rodinné fotografie mu připomínají jeho život mimo kancelář, a protože je i rodinně založený, právě tyto předměty mu pomáhají při výkonu práce.

Lev má rád kvalitní a značkové věci, a tak i jeho kancelář je odrazem nejnovějších trendů. Je to zčásti i jeho vyjádření nadřazenosti. Vždy má dokonale rozdělený čas, potřebuje mít přehled o svých pracovních setkáních, někdy si však toho nabere hodně a na pořádek mu nezbude čas. Případně se rád nechá hýčkat tím, že mu někdo na stole občas uklidí.

Panna se snaží udržovat své pracovní prostředí uklizené a čisté. Zachází až do detailu, a tak na pracovním stole najde vždy vše, co potřebuje, i to, co by teoreticky potřebovat mohl.

Váhy se snaží být v harmonii a vyváženosti, tak jak to vyplývá z jejich povahy. Na stole mají většinou ležérní řád, detail však neřeší. To, co je vidět, je většinou v pořádku, v zásuvkách stolu však najdete leccos. Váhy neumí hospodařit s časem, takže ani času na úklid pracovního stolu moc nezbývá.

Štíru je vlastní chaos. Je kreativní a flexibilní a vzhled pracovního stolu vyjadřuje i jeho osobnost a snahu odlišit se. Má tendenci zásobovat svůj pracovní stůl zbytečnostmi a starými věcmi.

Střelec je veselá povaha, a tak se i tento rys projeví na vzhledu jeho pracovního stolu. Najdou se tu veselé obrázky, vtipné fotografie i výroky známých osobností. Rád baví celý kolektiv. Na druhé straně je však pracovitý a důsledný.

Kozorožec je až obsesivně pořádkumilovný, vše musí mít své místo, tužky musí být zastrouhané všechny na stejnou délku, nic na stole není navíc a nic na něm ani nechybí. Svou precizností rád dává najevo svůj pocit důležitosti, kterým si může přilepšit u šéfa.

Vodnář oplývá nekonvenčností, je chaoticky tvořivý a nepřizpůsobivý, rebelie je mu vlastní a tak se i staví k pořádku na svém pracovním stole. Je hrdý na svůj „pracovní nepořádek“ a vnímá ho spíše jako projev osobnosti. V spleti různých předmětů však vždy ví, kde co najde.

Ryby mají své vyšší sféry a řeší ve své hlavě vždy velké věci. Je pro ně obtížné snížit se do reálných sfér a zabývat se pořádkem na pracovním stole. Vše podstatné však vždy mají po ruce. Pokud je okolnosti donutí, uklidí, očekávají však za to i pochvalu.

Zdroj: ZMitt Ilustračná fotografia: Ikea