1. ledna 1970

Hrozí vám epidemie přetížení?

Hrozí vám epidemie přetížení?

Cítíte se po návratu z práce vymačkaný jako citron? Jste permanentně unavený a o víkendu stále nemůžete dohnat zameškaný spánek? Státní svátek během pracovního týdne vám způsobí škrt přes rozpočet a rozbije harmonogram? Je načase se zamyslet nad vlastním fyzickým a mentálním přetížením.

Vymačkaní jako citrón

Proč je tak populární „japonská uklízečka“ Marie Kondo? Proč vznikají samostatné police s literaturou o úklidu nejen v hlavě a o managementu času? Jedním z důvodů je revoluce moderních technologií, přetlaku informací a stresu, které způsobují. Díky nim máme pocit, že stihneme víc udělat, zažít, vyřídit. Mozek však již technice přestal stačit. Není na ni fyzicky připraven. Například nikdy nemůže dělat dva stejně mentálně náročné úkoly současně, tzv. multitasking. Počítač to ale zvládne. Všímáte si neustále svítící notifikace v aplikacích na telefonu, nevyřízených e-mailů, zmeškaných telefonátů, a navíc vás „vytáčejí“ kolegové v kanceláři, kteří nepřestávají klást všetečné otázky. Do toho přicházejí soukromé záležitosti a předvánoční shon. Vzniká doslova epidemie přetížení a stále více lidí se na konci dne cítí jako právě vymačkaný citron.

7 příznaků přetížení

Pokud si myslíte, že jste v pohodě a dnes v kanceláři budete mimořádně produktivní, zkuste si přečíst těchto sedm bodů a zjistíte, zda jste přetížený, nebo dokonce na pokraji vyhoření (tzv. syndrom burn-out).

1. Jste příliš cynický/á
Sarkasmus a cynismus jsou obranné mechanismy na zvládání stresu. Nicméně to, co je běžně bráno s nadhledem, se časem mění v povahový rys. Zeptejte se kolegů, zda jim už nevadí vaše neustálé uštěpačné a stále tvrdší poznámky, politicky nekorektní humor na jejich adresu, adresu procesů, managementu či klientů.

2. Máte nutkání utéct
Stále častěji přemýšlíte o jednosměrné letence na slunné Bali? Při každém problému nehledáte řešení, ale „balíte kufry“ a odcházíte s hlasitým bouchnutím dveřmi? Tendence distancovat se od úkolů a zaměstnání může být symptomem přetížení a začíná už ráno, když se musíte přesvědčovat vstát a jít do práce.

3. Nedokážete zvládat ani jednoduché úkoly        

Permanentně jste v skluzu? Zapomínáte na výročí, důležité termíny, dostatečné časové rezervy mezi schůzkami? Nizozemští výzkumníci zjistili, že je to jasný varovný signál. Když už nezvládáte ani běžné každodenní úkoly, je načase zpomalit, méně se zatěžovat, stresovat a rozptylovat. 

4. Jste stále unaven/a

Dáváte přednost spánku před nádherným slunečným počasím? Pokud se situace opakuje víkend co víkend a příznaky letargie, únavy neopadávají, pravděpodobně trpíte chronickým vyčerpáním. Spouštěčem může být právě pracovní přetížení.

5. Jste stále nespokojen/a

Máte pocit, že vaši šéfové a kolegové jsou falešní? Že vám házejí klacky pod nohy? Zamysleli jste se ale, zda vaše šílené tempo a delegování úkolů kolegům v kanceláři vyhovuje? Možná jste již obětí epidemie přetížení a svojí horečnatou aktivitou se snažíte „nakazit“ i ostatní. Pokud se ostatní „nákaze“ brání, máte pocit, že jsou proti vám. A konečně, vysoké tempo jde ruku v ruce s chybovostí. Ztrácíte přehled, kontext, jste povrchnější a uniká vám mnoho důležitých detailů, což zase vede k nespokojenosti s vlastním výkonem.

6. Máte o sobě pochybnosti

Tvrdě jste na sobě pracoval, abyste získal vysněnou pozici v oboru nebo funkci, ale za poslední období více a více přemýšlíte, zda to, co děláte, má smysl? Tento zkreslený pocit o „malých zásluhách“ je klasickým příznakem přetížení a syndromu vyhoření a může postihnout kohokoliv, kdo příliš tvrdě pracuje. Je to obranný mechanismus vašeho mozku a mysli, v podstatě mentální trik, který se snaží zmírnit neustále se zvyšující přetížení.

7. Jste opakovaně nemocní a dlouho se léčíte

Epidemie přetížení je úzce provázána s bolestmi hlavy, respiračními či hormonálními onemocněními. Přestože se vazby mezi fyzickou únavou a mentálním vyčerpáním těžko prokazují, mnohé nasvědčuje tomu, že přetížení pracovními úkoly může vést až k somatickým projevům, například k opakovaným respiračním nebo kardiovaskulárním onemocněním.

7 nástrojů proti přetížení

Našli jste se ve více bodech? Chcete zvládat množství událostí  a pracovních povinností? Zkuste několik osvědčených metod.

1. Častěji a záměrně se setkáváte s přáteli a bavte se. Reálně. Tváří v tvář, a nejen v kanceláři. Častěji si berte dovolenou. Berte to jako doporučení lékaře. Do této kategorie patří i tzv. digitální detox. Občas vypněte na pár hodin telefon, wi-fi nebo zapněte letový režim.

2. Dopřejte si. Masáže, lázně nebo nový pěkný oděv jsou projevem sebeúcty. Za svůj tvrdý výkon si zasloužíte odměnu a nemusíte se za to stydět či obviňovat. Dopřejte si i dostatek kvalitního a nepřerušovaného spánku. Spánek by neměl být luxus.

3. Snižte počet úloh ve vašem kalendáři. Přetížení často vzniká z toho, že si stanovíte více úkolů, než je možné stihnout, aniž jste nechali prostor i náhodným událostem. Nekompromisně zestručněte pracovní kalendář. Pravděpodobně zjistíte, že je tam plno rutinních úkolů, které vás zatěžují a nepřinášejí žádny užitek.

4. Promluvte si otevřeně se šéfem a kolegy. Možná přijdete na to, jak se zbavit úkolů, nebo na to, že děláte i na projektech, na kterých není vaše přítomnost nutná. Naopak zkuste najít projekt, úkol, který souvisí s tím, co vás těší, co jste vystudovali nebo něco, v čem se chcete zlepšit.

5. Najděte si záliby a koníčky. Jestli budete malovat, sportovat nebo jako dobrovolník natírat zastávky MHD, je to na vás. Podmínkou je, abyste v aktivitě viděli smysl a těšila vás.

6. Uklízejte s mírou. Vaše posedlost pořádkem končí tam, kde začíná nepořádek druhých. Nemůžete převychovat všechny na svůj obraz a platí to i o nakládání s časem. Rozlišujte mezi nepořádkem a kreativním chaosem. Často stačí dodržovat jedinou zásadu: každá věc má své místo. Po použití ji vrátíte zpět a nemusíte ji hledat.

7. Buďte pozitivně naladěni a více se usmívejte. Berte události s nadhledem, a pokud vás něco vyčerpává, přetěžuje nebo nudí a deprimuje, skončete s tím.

Zdroj: Kancelarie.sk, Ilustrační foto: Pixabay.com