18. července 2018

Industrial Research Forum oznamuje předběžné údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi ve 2. čtvrtletí 2018

Industrial Research Forum oznamuje předběžné údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi ve 2. čtvrtletí 2018

Industrial Research Forum bylo založeno v roce 2010 s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi. Členové Industrial Research Fora, společnosti CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a JLL, sdílejí základní informace o vývoji trhu a věří, že založení Industrial Research Fora přispěje ke zlepšení transparentnosti trhu. Industrial Research Forum si dovoluje zveřejnit předběžné údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi v České republice ve 2. čtvrtletí 2018.

Raben

Foto: Sklad pro společnost Raben Logistics Czech v CTPark Prague East

Ve druhém čtvrtletí roku 2018 bylo dokončeno celkem 170 300 m2 skladových ploch v celkem 14 průmyslových parcích na území České republiky, což je o 20 % méně než na začátku roku. Největšími dokončenými projekty byly nový sklad pro společnost Raben v CTPark Prague East o velikosti 26 300 m2, první část haly L2 v areálu Panattoni Park Prague Airport II o velikosti 24 600 m2 dokončena na spekulativní bázi a nový sklad o rozloze 23 600 m2 pro distribuční společnost Vafo Praha v Prologis Park Prague Rudná. Asi 34 % z celkového objemu nových prostor bylo dokončeno bez konkrétního nájemce.

Celková plocha moderních skladových a průmyslových ploch v ČR nyní dosahuje 7,35 milionů m2.

Projekty ve výstavbě

Ve druhém čtvrtletí 2018 byla zahájena výstavba hal o celkové rozloze 233 800 m2. Na konci pololetí tak bylo ve výstavbě celkem 566 300 m2 skladových a výrobních prostor, většina z nich (24 %) v Praze a jejím nejbližším okolí. V příštím čtvrtletí se očekává dokončení asi 350 800 m2 průmyslových ploch určených k pronájmu. Podíl spekulativní výstavby industriálních prostor je stále relativně vysoký: ve druhém čtvrtletí se pohyboval kolem 41 %.

Nájemné

Nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. prime headline rent) v České republice zůstalo ve druhém čtvrtletí roku 2018 stabilní na úrovni 4,50 EUR/m2/měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky dosahuje 8,50–9,00 EUR/m2/měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků se pohybuje mezi 0,50–0,65 EUR/m2/měsíc.

Definice:

Celková výměra a nová nabídka:

Moderní skladové a výrobní prostory třídy A stavěné a vlastněné developerem nebo investorem za účelem pronájmu třetím stranám. Nezahrnuje nemovitosti vlastněné koncovým uživatelem. Nová nabídka zahrnuje výše zmíněné prostory dokončené v daném období, včetně kancelářských vestavků.

Nejvyšší dosahované nájemné:

Představuje nejvyšší nájemné, které lze ke konci sledovaného čtvrtletí dosáhnout za skladové prostory nejvyšší kvality a technické specifikace v nejatraktivnější lokalitě na trhu. Nájemné je uváděno pro jednotku s 5 000 m² hrubých vnitřních ploch, se stropní výškou přesahující 8 m, využívanou primárně pro distribuci a skladování a s délkou pronájmu pět let.

Míra neobsazenosti:

Podíl fyzicky volných prostor v dokončených budovách z celkové výměry skladových a průmyslových prostor včetně kancelářských vestavků a zázemí.