1. ledna 1970

Inspirativní kanceláře: Práce hrou

Inspirativní kanceláře: Práce hrou

Kreativní design u nás pomalu, ale jistě proniká i na pole kancelářských objektů. Majitelům firem začíná záležet na tom, jak se jejich zaměstnanci cítí a chtějí pro ně vytvořit inspirativní pracovní prostředí. Vědí, že se jim to v konečném důsledku bohatě vyplatí. Jak nečekaně může dopadnout spolupráce kreativního architekta s vizionářskými firmami, je vidět v několika nových projektech.

Houpací sítě v lobby, kreativní použití přírodních materiálů jako je bambus, pánská místnost s kulečníkem či stolním fotbálkem, organické tvary... To je jen zlomek z toho, jak by mohly vypadat i vaše kanceláře. Nečekejte uniformitu, strohost a šeď, ale spíše se připravte na explozi kreativity a stylu. "Pro lidi, kteří celý den soustředěně pracují v sedě u počítače a musí být stále kreativní a plní nápadů, je naprosto nezbytné během pracovní doby vstát, projít se, popovídat si s ostatními, nebo naopak strávit chvíle o samotě jen se svými myšlenkami," říká architekt Jan Kyzlink, vedoucí týmu architektů společnosti KYZLINK architects&interior.

Nedávno bylo v Brně otevřeno nové výzkumné centrum společnosti AVG Technologies, zabývající se vývojem a výrobou antivirových softwarů. Právě v tomto projektu mohli architekti KYZLINK naplno projevit svoji kreativitu a přinesli do kancelářských interiérů řadu nových objevných prvků. "Jen díky nadčasovému přístupu vedení AVG ke svým zaměstnancům jsme měli příležitost navrhnout a vytvořit unikátní přátelské pracovní prostředí, které je doslova protknuto relaxačními zónami, kde může kdokoliv kdykoliv načerpat nové síly a energii pro další práci," dodává Jan Kyzlink. Specifikem sídla AVG jsou tzv. relaxační zóny. Jejich filozofií je možnost setkávání se lidí z různých oddělení, kteří by se možná v tak rozsáhlých prostorách nikdy nepotkali. Jsou umístněny tak, že není možné se pohybovat mezi jednotlivými kancelářemi a neprojít přes některý z nich. Každý se tu může zastavit a odpočinout si třeba jen na pár minut.

Jednotlivé relaxy jsou navíc různě laděné a zaměřené, takže si tu každý může vybrat podle svého gusta či momentální nálady. Je tu možné chvíli se povalovat na pláži, dát si drink v plážovém baru, zahrát si s kolegy stolní fotbálek nebo kulečník, vypít si kávu v kavárně. Studio Kyzlink nezapomnělo ani na pracující rodiče s dětmi, pro které je připraven dětský koutek.

Nevšední řešení potřeby soukromí při telefonování nabízí i tzv. telefonní budky. Myšlenka maličké místnůstky, kde si každý může vyřídit v klidu telefonní hovor, aniž by obtěžoval ostatní, vznikla na základě požadavků zaměstnanců, kteří pracují v tzv. open space kancelářích. V AVG jim architekti KYZLINK dali kruhový půdorys - do tvaru válce je umístěn jediný kus nábytku, pohodlné kulaté křesílko. Telefonní budky jsou pak rozmístěny po všech patrech tak, aby byly podle potřeby jednoduše dostupné všem.

Díky relaxačním zónam a telefonním budkám je úplně narušena klasická dispozice pracovního prostředí. A to je jeden z hlavních cílů architektů KYZLINK, nahradit zastaralé představy o kancelářích jako  soustavě  rozsáhlých chodeb, ze kterých se vchází do jednotlivých kanceláří a jednacích místností, za přátelské, milé a inspirující pracovní prostředí. Interiéry  AVG  a dalších společností, které se tímto projektem inspirovaly, jsou jasným důkazem toho, že vše může být propojeno v jeden komunikační celek.

Některé firmy mají relaxační plochy na desítkách metrech čtverečních, mnohdy svůj účel dokonale splní i jedna správně vybavená místnost. Podobně jako v projektu firmy Sefira (Praha), které architektonické studio KYZLINK vybavilo relaxačním koutkem a čítárnou. Vizionářský nápad inspiroval i firmu myWAC Technologies (Brno), která má díky redesignu sportovně relaxační koutek i telefonní budky. Firma Cyrrus (Brno) nechala navrhnout a vybudovat pro své zaměstnance a klienty firemní bar, kde se mohou potkávat, povídat si, odpočinout si, mít neformální jednání. Mezi poslední dokončené realizace patří několik pater kanceláří v nedávno dokončených TIETO TOWERS (Ostrava), kde byla na každém patře vybudována relaxační zóna s různými druhy zaměření, nebo interiér sídla společnosti Raynet (Ostrava). A i tady vycházející z toho nejdůležitějšího - "člověk je hned na prvním místě v hierarchii hodnot".

Zdroj a vizualizace: KYZLINK architects&interior