25. října 2017

Inteligentní budovy obývá asi 45% lidí

Inteligentní budovy obývá asi 45% lidí

V inteligentních budovách již bydlí přibližně 45% lidí a dalších 28% o využití těchto nejmodernějších technologií usnadňujících bydlení uvažuje. Pouze 27 procent respondentů zatím tyto vymoženosti považuje za zbytečné. Vyplývá to z nejnovější ankety stavebního magazínu Skypaper, ve které v únoru a březnu hlasovalo přes přibližně 320 účastníků.

„Uvedená čísla jsou jasným důkazem, že tyto technologie se stávají běžnou součástí našich domovů. Lidé chtějí doma po náročném dnu konečně vypnout a nechat za sebe pracovat dům,“ říká šéfredaktor Skypaperu Petr Bayer.

Skypaper uspořádal za značného zájmu odborníků i veřejnosti seminář „Inteligentní budovy – Chytrý dům, můj hrad“ v rámci veletrhu Amper 2014, kde zazněly novinky z oboru inteligentních technologií od nejrenomovanějších společností. V prvním přednášce Ing. Jaromír Pávek ze společnosti EATON Elektrotechnika představil široké možnosti bezdrátové elektroinstalace xComfort pro chytré domy. Místnosti vdechl život, jak názorně demonstroval činnost těchto zařízení. Poté Prof. Ing. Petr Hájek z ČVUT Praha posluchače seznámil s problematikou inteligentních budov v návaznosti na udržitelnou výstavbu a upozornil, aby výrobci mysleli také na obranu proti případným výpadkům sítí.

Blok věnovaný sběrnicím KNX zahájil Ing. Jakub Horna ze společnosti Siemens, který se zaměřil též na topologii, prostorové přístroje, aktory a ovládání světel či žaluzií. Tematicky navázal Ing. Richard Müller z ABB s přednostmi systémové elektrické instalace ABB i-bus KNX. Závěrem Ing. Martin Dostoupil ze společnosti TOP-EXPO prezentoval již 12. ročník soutěže Český energetický a ekologický projekt (ČEEP), jehož vypisovateli jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo životního prostředí.

Zdroj a foto: Skypaper