3. ledna 2018

Investoři jednají o českých realitách za desítky miliard

Investoři jednají o českých realitách za desítky miliard

V letošním roce budou ceny komerčních nemovitostí dál šplhat vzhůru, a tím snižovat výnosy investorů. Nejvíce jsou poptávány administrativní a obchodní centra v Praze.

Aktuálně se vyjednává mezi investory o více než čtyřech desítkách velkých transakcí s českými nemovitostmi typu kancelářských nebo nákupních center. Uzavření obchodů se očekává v letošním roce. Z analýzy společnosti CBRE vyplývá, že celkový investiční objem převýší šedesát miliard korun. Reality těží z rostoucí ekonomiky a levných úvěrů. „I přes růst mzdových nákladů společnosti nadále expandují, což je pro kancelářský a průmyslový sektor dobrá zpráva. Vzhledem k tomu, že mzdy rostou rychleji než inflace, mají lidé vyšší disponibilní příjem. To bude mít pozitivní dopad na maloobchod,“ uvedl šéf CBRE Richard Curran.

Konzultanti předpokládají, že silná poptávka způsobí další zdražování realit, a tudíž snižování výnosů pro investory. Výnosy u nejlepších nemovitostí se dostávají už teď pod pět procent za rok. Takhle nízko se takzvané yieldy ještě nikdy nedostaly. Ze sedmdesáti procent by se na celkovém investičním objemu měla podílet Praha. Investice potáhnou administrativní a retailové nemovitosti.


Konkrétní rozjednané transakce se všichni hráči snaží až do uzavření držet v tajnosti a nekomentují žádné informace na toto téma. Podle zdrojů deníku E15 se však aktuálně řeší například prodej ostravského obchodního centra Forum Nová Karolina, které vlastní britská společnost Meyer Bergman a kanadský penzijní fond. Investoři za nemovitost před sedmi lety zaplatili kolem 300 milionů eur. Kupovali ji tenkrát v jednom balíku s centrem Forum Ústí nad Labem.

Na trhu je rovněž kancelářská a retailová budova v ulici Na Příkopě 14 v centru Prahy. Sídlo hračkářské legendy Hamleys nebo velkých advokátních kanceláří White & Case či DLA Piper vlastní napůl realitní společnosti Lordship a Immofinanz. I tento obchod se bude počítat v miliardovém řádu. Tuzemští hráči jsou aktivní součástí realitního byznysu. Například realitní akvizici domu Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze dokončila česko-slovenská investiční skupina Arca Capital. Její realitní fondy spravované společností Redside již pod sebou mají aktiva za téměř osm miliard korun.