1. ledna 1970

IRF: Průmyslové plochy v 2.Q 2014

IRF: Průmyslové plochy v 2.Q 2014

Industrial Research Forum bylo založeno společnostmi CBRE, Colliers, DTZ a JLL s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi. Členové Industrial Research Fora sdílejí základní informace o vývoji trhu a věří, že založení Industrial Research Fora přispěje ke zlepšení jeho transparentnosti. Industrial Research Forum si dovoluje zveřejnit první údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi v České republice za 2. čtvrtletí 2014.

Nové prostory dokončené v 2. čtvrtletí 2014

Podle českého Industrial Research Fora zůstává stavební aktivita na trhu průmyslových nemovitostí v České republice vysoká. Během druhého čtvrtletí roku 2014 se celková nabídka skladových a výrobních prostor nejvyšší kategorie A určených k pronájmu navýšila o 99 600 m2 na současnou celkovou úroveň 4 631 000 m2. Vzhledem k tomu, že se během každého čtvrtletí v průměru  dokončí 69 000 m2 průmyslových prostor, výsledky za druhé čtvrtletí jsou z tohoto pohledu nadprůměrnéa ukazují nárůst o 37 % v porovnání s předchozím kvartálem a 39 % meziročně. 92 % všech prostor dokončených ve druhém čtvrtletí bylo pronajato před zahájením výstavby nebo v jejím průběhu.  Během celé první poloviny roku 2014 byly v České republice dokončeny průmyslové prostory o celkové velikosti 162 700 m2, což představuje nejvyšší objem postavených prostor od prvního pololetí roku 2009.

Většina prostor dokončených ve druhém čtvrtletí byla dodána na pražský trh (36% ze všech ploch postavených v ČR ve druhém čtvrtletí 2014), především v rámci portfolia developerské společnosti Pointpark Properties. Zbývající prostory byly postaveny v CTParku Mladá Boleslav (17 000 m2 pro společnost DHL), v CTParku Brno II. (33 100 m2 pro společnost FEI) a v Panattoni Parku Stříbro (13 900 m2 pro společnost Ideal Automotive).

Projekty ve výstavbě

Podle údajů, které shromáždilo Industrial Research Forum, je na území České republiky v současné době ve výstavbě dalších 160 100 m2 moderních průmyslových prostor. Spekulativní výstavba zůstává i nadále velmi omezená a představuje pouze 15% všech ploch, které se nachází ve fázi výstavby.

Největší objem prostor se staví v Praze, včetně distribučního centra o velikosti 39 200 m2, které pro firmu VF Corporation zajišťuje developerská společnost Pointpark Properties na severu Prahy. Toto distribuční centrum je v současné době největším průmyslovým objektem ve výstavbě. Plzeňský kraj je z hlediska nové výstavby druhým nejaktivnějším trhem. Kromě novostaveb se na trhu začínají nově objevovat rekonstrukce stávajících hal s cílem dosáhnout současných moderních standardů a vyhovět požadavkům nájemníků. Jedním z prvních příkladů tohoto druhu je rekonstrukce projektu Westgate Park Rudná (21 700 m2) na západním okraji Prahy.

Kromě prostor, které jsou aktivně dokončovány, se v České republice nachází plochy o velikosti cca 50 000 m2, u nichž byla výstavba pozastavena a bude opět zahájena, jakmile bude zajištěn nájemce.

Nájemné

Nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. prime headline) zůstalo i ve druhém čtvrtletí stabilní a pohybuje se v České republice na úrovni 4,25 EUR/m2/měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky dosahuje 8,00-9,00 EUR/m2/měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků se pohybuje mezi 0,50-0,65 EUR/m2/měsíc. Další informace o trhu včetně poptávky a míry neobsazenosti budou zveřejněny Industrial Research Forem během následujících dvou týdnů.

Zdroj: IRF, Ilustrační foto: P3