29. října 2017

Jak správně vymalovat kancelář?

Jak správně vymalovat kancelář?

Kancelář je místem, ve kterém zaměstnanci tráví hodiny času a snaží se pracovat co nejefektivněji. Pomoc jim v jejich snažení může správná výmalba kanceláře. Jak vybrat barvy a další prvky, aby atmosféra byla co nejvíce stimulující? Důležité je, aby během zařizování kanceláře byli přítomní ti, kteří v ní budou trávit nejvíce času. Zaměstnanci.

Při výběru barev a doplňků je třeba zohlednit tři faktory:

 1. Kolik lidí bude kancelář obývat = vybrané barvy musí vyhovovat všem
 2. Budou v kanceláři přijímány návštěvy = musí působit dostatečně reprezentativně
 3. Musí dodržovat corporate identity = promítat vizi a poslání podniku 

  Jaké barvy jsou nejvhodnější?

  Výběr základní barvy v kanceláři by měl odrážet odvětví, ve kterém společnost působí. Například pro bankovnictví a pojišťovnictví je typická modrá barva, která vyvolává pocit serióznosti. Možné však je vymanit se ze zaběhnutých stereotypů a zvolit netradiční barvy. Je ale potřeba dávat pozor, aby barva nevzbuzovala nežádoucí asociace. „V kancelářích, kde je třeba navodit tvůrčí atmosféru, například v marketingovém oddělení, jsou vhodné barvy jako žlutá, zelená nebo oranžová, protože povzbuzují kreativitu,“ upozorňuje odborník na malování Stanislav Kralovanský z firmy MALÍŘI NATĚRAČI.

  Čím více lidí se v kanceláři nachází, tím složitější je vybrat vhodnou barvu. Barvy totiž na každého působí lehce odlišně, a co někoho uklidňuje, může jiného rušit. Příkladem takové dvojznačné barvy je bílá. Může se zdát, že jejím použitím nemůžeme nic zkazit, protože je univerzální, čistá a nevzbuzuje žádné negativní asociace. Na někoho ale působí až příliš sterilně a v takové kanceláři se cítí nesvůj. Řešením je výběr výrazné doplňující barvy, která by sterilitu bílé rozptýlila. Před nákupem kyblíků s barvou je rozhodně dobré vyzkoušet vizualizaci.

  I do kanceláře patří doplňky

  Kromě barev na zdi je třeba věnovat pozornost také výběru nábytku a doplňkových materiálů, které budou v kanceláři použity. I v komerčním prostředí v současné době vládne trend vzdušného prostoru, jehož dojem pomáhá vytvořit světlý lehký nábytek. Populárním doplňkovým materiálem je sklo. Objevuje se například ve formě konferenčních stolů, dekoračních soch a váz nebo různých příček rozdělujících prostor. Při výběru doplňkových materiálů se také zohledňuje zaměření firmy. Jestli se společnost hlásí ke společenské odpovědnosti, může využít recyklované materiály. Zastoupené by také měly být přírodní prvky, které pomáhají zklidnit se a zpomalit.

  Své místo v kanceláři jistě mají i fototapety nebo fotoobrazy, které podtrhují podnikovou kulturu. „S těmito doplňky se v kancelářích a komerčních prostorách setkáváme stále častěji. Je to totiž jednoduchý způsob, jak navodit příjemnou atmosféru,“ doplňuje Kralovanský.

  Útulné, ale funkční

  Výběr doplňků a dekorací, které kancelář zútulní je určitě důležitý, ale nemělo by se zapomínat, že kancelář využíváme hlavně na práci. Proto výběr prvků, které by mohly odvádět pozornost, je ošemetná věc. Cítit se v práci příjemně pomáhá nabudit efektivní atmosféru, ale nesmíme to přehnat a připadat si příliš „jako doma“. I zde proto platí, že méně je více a nic se nesmí přehánět.

  Zdroj: MALÍŘI NATĚRAČI CZ