1. ledna 1970

JLL: Investice za první polovinu roku

JLL: Investice za první polovinu roku

V první polovině roku 2016 byly na českém realitním trhu uzavřeny investiční transakce v celkovém objemu 950 mil EUR, z nichž se téměř polovina obchodů týkala maloobchodních nemovitostí. Výrazný nárůst zaznamenal domácí kapitál, na trh vstoupili noví zahraniční investoři.

Aktivní nabídky společnosti Arcona Capital Central European Properties a.s. najdete zde

JLL

„V první polovině roku 2016 byly na českém realitním trhu uzavřeny investiční transakce v celkovém objemu 950 mil EUR (Q1 2016: 460 mil EUR, Q2 2016: 490 mil EUR). V meziročním srovnání s H1 2015 se sice jedná o pokles (- 26 %), nicméně je třeba vzít v úvahu, že v loňském roce byla v tomto období uzavřena jedna z největších realitních transakcí vůbec – prodej pražského nákupního centra Palladium. Odhlédneme-li od tohoto mimořádného obchodu, došlo k meziročnímu nárůstu (H1 2015 vs. H1 2016) o 34 %,“ uvádí Jiří Horák, investiční analytik JLL.

V první polovině letošního roku bylo uzavřeno celkem 25 transakcí. Podíly jednotlivých sektorů komerčních nemovitostí na celkovém investičním objemu byly následující: 47 % maloobchodní nemovitosti, 22 % kanceláře, 8 % sklady a zbytek připadl na multifunkční nemovitosti a hotely. Největší transakcí prvních šesti měsíců roku 2016 byl prodej retailového portfolia Atrium European Real Estate společnosti Arcona Capital za cca 100 mil EUR. Domácí investoři v letošním roce dále posílili svou pozici, stáli za 65 % obchodovaných kancelářských a 59 % maloobchodních nemovitostí. Za pozornost v této souvislosti stojí portfolio 4 pražských kancelářských budov o celkové ploše 24.500 m2, které od německého fondu Triuva koupil český fond kvalifikovaných investorů Redside.

Český realitní trh přitahuje stále větší pozornost dalších globálních investorů. V první polovině roku 2016 získali dvě česká regionální nákupní centra jihoafričtí investoři NEPI a Rockcastle. Svou první investici na českém trhu uskutečnil také LaSalle Investment Management, který koupil (maloobchodní a kancelářské) nemovitosti v Praze, Na Příkopě 23-27. Nákupem multimodálního centra v Ostravě na český realitní trh vstoupil australský institucionální investiční fond Macquarie.

„Očekáváme, že v druhé polovině roku bude dokončena řada zajímavých transakcí, které se nyní nachází v pokročilých fázích jednání. Napomáhají tomu i výhodné podmínky bankovního financování. Podle našeho názoru celkový letošní investiční objem dosáhne loňské úrovně, tj. okolo 2,5 – 3 miliard EUR,“ dodává Jakub Gajdoš, investiční analytik pražské pobočky JLL.

Zdroj: JLL

Aktivní nabídky společnosti Arcona Capital Central European Properties a.s. najdete zde