1. ledna 1970

Kanceláře a obchody měly úspěšný rok

Kanceláře a obchody měly úspěšný rok

Portál PropertyEU přinesl informaci, že výše investic do komerčních nemovitostí v regionu CEE – střední a východní Evropa – se na konci listopadu 2011 vyšplhala na úroveň přibližně 8,7 miliardy eur. Poradenská agentura CBRE informuje, že v meziročním srovnání je uvedená částka dvojnásobně vyšší, což naznačuje, že kanceláře a obchody zažívají úspěšné období. Pokud tento trend bude pokračovat do konce roku, výsledkem by mohl být třetí nejsilnější rok v historii investičních obratů, který zatím ještě patří roku 2008 s hodnotou 9,5 miliardy eur. Leaderem této statistiky je rok 2007, kdy se proinvestovalo 14,6 miliardy eur.

„Navzdory poklesu zájmu o investování v posledních letech se do regionu podařilo dostat velké množství kapitálu. Peníze v současnosti proudí především do Ruska. Země jako Polsko a Česká republika jsou zase atraktivní z důvodu bezrizikových investic,“ uvedl Jos Tromp, vedoucí výzkumu pro region CEE ze společnosti CBRE.

Navzdory momentálnímu vývoji však vůbec není jisté, že tento trend pozitivních výsledků bude pokračovat, protože investice za měsíce říjen a listopad představují pouze 550 milionů eur. Tato částka je podstatně nižší, než byly průměrné investice v období 1. až 3. čtvrtletí 2011, a budoucnost ve střední a východní Evropě proto vypadá nejistě.

Zdroj: Trend, Martin Labanc, 20.12.2011

http://reality.etrend.sk/…sa-dari.html