1. ledna 1970

Kanceláře budou flexibilní a vzdušnější

Kanceláře budou flexibilní a vzdušnější

Poradenská společnost Colliers International vydala zprávu, podle níž by poptávka po kancelářských prostorách měla i v roce 2030 dosahovat současných hodnot. Nezmění to ani narůstající trend práce z domu. Tato prognóza předpokládá, že zaměstnavatelé budou od svých pracovníků požadovat jejich přítomnost ve firemních kancelářích za účelem využití flexibilního prostoru na spolupráci a zároveň jim nabídnou větší osobní prostor. Výsledkem má být zvýšení objemu prostoru požadovaného na jednoho pracovníka v kanceláři, které vyváží pokles populace a nárůst flexibilní práce a práce z domu.

„Obecně nepředpokládáme výraznou změnu, respektive pokles poptávky po prostorách na tradiční využití kanceláří v příštích 15 až 20 letech. A to i navzdory poklesu zaměstnanosti v administrativě,“uvádí autor zprávy a ředitel pro průzkum v Colliers Damian Harrington.

Colliers předpokládá, že se zvětší nároky na využívání technologií v důsledku snahy snížit výdaje na nájemné. Firmy budou usilovat o udržení svých klíčových pracovníků, pro které budou ochotny vytvořit atraktivní pracovní podmínky, aby je tím motivovali chodit do práce. Podle D. Harringtona se developeři a majitelé budov budou muset orientovat na tzv. zelené budovy, aby dokázali poskytovat udržitelné řešení provozu budov.

V důsledku stále silnější konkurence na trhu práce se určujícím faktorem pro růst firmy stává nová – správná strategie pracovního prostředí. Důvody pro alternativní pracovní prostory budou zejména prostorová optimalizace a šetření nákladů. Z pohledu zaměstnanců bude atraktivní práce z domu a pronajímatelná pracovní místa, čili drop-in centra. Podle společnosti International Data Corporation bylo v roce 2010 na světě přes miliardu mobilních pracovníků a jejich nárůst by měl v budoucnu dosahovat 6 procent ročně.