1. ledna 1970

Kancelare.cz: Poptávky v Praze, Brně a Ostravě

Kancelare.cz: Poptávky v Praze, Brně a Ostravě

Až 61% poptávek po kancelářích tvoří firmy z Prahy, 27% připadá na Brno, třetí místo se 7% má Ostrava. V Praze je nejpopulárnější oblastí Praha 1, o kterou má zájem až 26% firem, naopak nejmenší zájem o prostory - jen 4% - je v městské části Praha 6. Údaje vyplývají z analýzy poptávek specializovaného portálu Kancelare.cz, který od ledna 2012 spolu se sesterským portálem Kancelarie.sk zajistil pro majitele kancelářských nemovitostí přes 19800 poptávek. Kancelare.cz se kromě pronájmu kancelářských prostor věnují i pronájmu skladových prostor.

Praha

Poptávky podle městských částí
Ze získaných údajů vyplývá, že nejoblíbenější městskou částí je Praha 1, o kterou má zájem 26% firem hledajících kanceláře, Na rozdíl například od slovenské metropole Bratislavy firmy zajímá samé centrum Prahy (v Bratislavě je to stabilně 2. obvod, část Ružinov). Praha 1 je stále atraktivní lokalita.

Vývoj poptávek v jednotlivých městských částech
Sebejistá a stále první Praha 1 vykázala mezikvartálně pokles o 8%. Překvapením jsou naopak Praha 4 (15%) a Praha 5 (13%), které mezikvártálne postoupili na druhou a třetí příčku. Poptávka ze strany nájemců se zdvojnásobila v městské části Praha 9. Naopak výrazně ztrácí Praha 2, kde poptávka poklesla z 13% na 7%. Zajímavá je právě Praha 9, která má potenciál ještě zvýšit atraktivitu pro nové nájemce. Z původně průmyslové zóny se stává významné obchodní centrum s kancelářskými komplexy typu Balabenka (Skanska) nebo Prosek Point (J&T Real Estate CZ) a obchodními centry jako Galerie Harfa. Díky dobrému dopravnímu napojení, občanské vybavenosti a pěkným kancelářím s dostupnou cenou v rozpětí 250-360 Kč/m2/měsíc, se sem stěhuje stále více firem.

Poptávky podle počtu zaměstnanců
Téměř polovina všech poptávek na kanceláře tvoří firmy do 5 zaměstnanců. Výjimkou jsou pouze pražské obvody 6 až 9. V Praze 6, 7, 8 a 9 je menší poptávka ze strany malých firem. Ty se o velké open space nebo administrativní komplexy zajímají jenom okrajově. Zde je poptávka akcelerována hlavně firmami s 10-20 zaměstnanci.

Brno

Poptávky podle počtu zaměstnanců
Největší zájem uživatelů portálu Kancelare.cz byl o menší kanceláře s plochou do přibližně 60 m2, což odpovídá velikosti firem do 5 zaměstnanců. Poptávka tvořila 79,8% z celkové poptávky, což je ještě o 5,6% víc, než minulý kvartál. Ostatní sledované kategorie oslabily právě na úkor malých firem.

Vývoj poptávek z pohledu počtu zaměstnanců
Kancelářské prostory v Brně aktivně vyhledávají firmy do 5 zaměstnanců (79%) a firmy s 10-20 zaměstnanci (12%). Ty dlouhodobě tvoří páteř poptávky.

Ostrava

Poptávky podle počtu zaměstnanců
Ostrava opět není mezi sledovanými městy výjimkou. Tahounem poptávek po volných kancelářských prostorách jsou firmy do pěti zaměstnanců. Na rozdíl od Brna tvoří 57% poptávek a 35% si z celkového „skóre“ ukrajují firmy s 5-10 zaměstnanci. Ostatní sledované společnosti dosáhli shodně 3%.

Vývoj poptávek z pohledu počtu zaměstnanců
Ostrava vykazuje zvýšený zájem firem s 5 -10 zaměstnanci o volné kanceláře. Medzikvartálně se zvýšil až o 30%, přičemž pokleslo hlavně vyhledávání ze strany společností do 5 zaměstnanců (z 75% na 57%). Citelně oslabila poptávka firem s více jak 50 zaměstnanci, konkrétně z 13% na 3%.