29. ledna 2018

Kanceláře v ČR díky nízké nabídce zdraží

Kanceláře v ČR díky nízké nabídce zdraží

Developeři dodají letos na trh 190 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Odhad poptávky po kancelářích v roce 2018 však činí 350 tisíc metrů čtverečních.

71 procent ředitelů developerských společností čeká letos nárůst nájemného. Firmy by se měly připravit na vyšší náklady, které jsou spojené s pronájmem moderních kanceláří. Naopak zlevnění nájmů nečeká nikdo. Ukázal to průzkum společností CEEC Research a KPMG, jehož výsledky má k dispozici deník E15. Růst nájemného podporuje velký zájem podniků. „Ekonomice se daří, takže očekáváme i růst poptávky především v důsledku expanze stávajících nájemníků,“ uvedl partner poradenské společnosti KPMG Pavel Kliment. Konzultantská firma CBRE předpovídá pro letošek poptávku po administrativních centrech v objemu 350 tisíc metrů čtverečních. Developeři přitom na trh dodají jen 190 tisíc čtverečních metrů. Ještě před třemi lety byl podíl prázdných kanceláří zhruba 16 procent. Na letošek se očekává něco málo přes 7 procent podílu.


„Očekávám mírný růst tržních pronájmů v kategorii ,áčkových‘ moderních kanceláří a stagnaci v méně kvalitních prostorách,“ sdělil generální ředitel developerského holdingu Finep Tomáš Pardubický. „Plánujeme postupné zvýšení ceny pronájmů,“ dodal mluvčí realitní skupiny Crestyl Ondřej Micka. Podle poradců se dostanou nájmy za prvotřídní kanceláře v centru Prahy na 20,5 eura měsíčně za metr čtvereční. V meziročním srovnání je to zhruba o půl eura více. Pro firmu, která si pronajímá například pět tisíc metrů čtverečních to znamená zvýšení ročních nákladů na kanceláře zhruba o milion korun.

Firmy na pracovním trhu zápasí o každého pracovníka. Pro získávání zaměstnanců je tedy pro firmy důležité stěhování se do nových kanceláří a to i navzdory vyšším nákladům, které jsou s tím spojeny.
„Stále více firem vnímá atraktivitu svých kanceláří jako důležitý nefinanční benefit pro zaměstnance, a podle toho k projektům přistupuje,“ poznamenal Pavel Kliment z KPMG. Nájmy pro firmy rostou podle poradenské firmy Cushman & Wakefield také v Brně. Díky nedostatku volných kanceláří tam dochází k vytváření investiční příležitosti pro developery. V centru jihomoravské metropole se pronájmy v kvalitních nemovitostech dostaly už nad 13,5 eura za metr čtvereční za měsíc.