1. ledna 1970

Kancelářské prostory pro malé firmy

Kancelářské prostory pro malé firmy

Na trhu moderních kancelářských prostor sice tradičně dominují velké společnosti, ale developeři ve svých plánech často zapomínají na malé firmy a živnostníky. Ti to mají při hledání kvalitních kancelářských prostor těžké, protože nové projekty se prioritně zaměřují na větší nájemníky a starší budovy ne vždy nabízejí vhodné podmínky a požadovaný standard. Menší společnosti se tak musí uspokojit s kancelářemi v nižším standardu B a C, které však ne vždy splňují jimi požadované podmínky.

V České republice se poptávka po menších kancelářských prostorech pohybuje podle údajů společnosti Jones Lang LaSalle na úrovni téměř 20%. „V roce 2011 bylo 19,8% z počtu transakcí pod 100 m2, což však představovalo jen 1,43% z celkového objemu pronájmu,“ vysvětlil senior analytik JLL Ondřej Vlk.

Za posledních pět let přitom na trhu nenastala výraznější změna. „Vzhledem k limitované, lépe řečeno ojedinělé nabídce kvalitních kanceláří menších než 150 m2 je poptávka menších podniku rovnou přesměrována na méně kvalitní budovy B či C,“ doplnil Eduard Forejt z JLL. Z hry tak vypadávají moderní administrativní centra, která neumí uspokojit zájem malých firem s maximálně deseti zaměstnanci po kvalitních kancelářských prostorách.

Společnosti jsou tak „odsouzeny“ hledat si prostory v rámci méně kvalitních prostor, nebo musí dělat významné kompromisy z hlediska lokality. Na menší jednotky se totiž podle Forejta dělí pouze ty patra v administrativních centrech, které se nedaří pronajmout velkým nájemcem. Zpravidla jde přitom o nižší patra v budovách.

Malé firmy se podle Forejta od těch velkých výrazně neliší při svých podmínkách. Jsou však opatrnější při uzavíraní kontraktů na dobu cca pěti let, nebo upřednostní smlouvy na dobu určitou s tříměsíční výpovědní lhůtou.

Problém mají však i pronajímatelé, kteří musí při menších společnostech počítat se stejnými nebo dokonce vyššími administrativními a provozními náklady. **„Samotná zpráva nájmu se při velkém počtu malých nájemců komplikuje natolik, že se pronajímatelé raději rozhodnou čekat na většího nájemce, než patra dělit,“ ** doplnil Forejt.

O menší kancelářské prostory se podle společnosti JLL zajímají firmy z různých segmentů. Patří sem právnické a IT firmy, ale i maloobchodní a dodavatelské společnosti.

Zdroj: Lukáš Kvašňák