1. ledna 1970

Kancelářský Matrix před 5 lety

Kancelářský Matrix před 5 lety

Thomas Anderson alias Neo je přímo prototyp "ajtíka", hacker, počítačový geek. Tichý, bledý a zahleděný do monitoru svého počítače. Ptáte se, co má společného s kancelářemi? Inu, Neo je zpočátku typická „kancelářská krysa“. Druhý společný jmenovatel je v tom, že film Matrix se točil v exteriéru moderních kancelářských budov v Sydney.

Budovy Allianz a BT

Jak říkají tvůrci, už na začátku to nemělo být Sydney, kde se Matrix odehrává, ale mělo to být panorama technického města, plného moderních budov, panorama budoucnosti. Samotné záběry neodpovídají realitě, některé budovy byly na obrovském plátně (pozadí scény s vrtulníkem) přemístěny, jiné digitálně vyretušované. V Matrixu se objeví, ačkoli o tom běžný divák ani neví, taky reálné existující 35patrová kancelářská budova s logem Mulpha nebo 32poschoďový mrakodrap se nápisem Norwich.

Důležitou roli si ve filmu z roku 1999 zahrály dvě jiné budovy. Scéna s helikoptérou, kdy Neo zachraňuje Morpheuse z rukou agentů, se odehrávala mezi budovami Allianz a BT. Příprava a natáčení této scény trvaly téměř půl roku.

První, 24patrová budova Allianz stojí na 2 Market Street, Sydney a nachází se v ní 40 000 metrů čtverečních kanceláří standardu A, o které se dělí společnosti Allianz (50%) a MOF (50%). V roce 2004 prošla budova rekonstrukcí pod správou TSA Management. Přibyly obchodní prostory a například i fitness centrum.

BT Tower je ta vyšší, 32patrová budova. Postavena je kousek od Allianz, na 1 Market Street s výhledem na Darling Harbour. Najdete v ní „áčkové“ kanceláře s „áčkovým“ výhledem, dobrou dostupností a parkováním (aspoň tak je nabízejí potenciálním nájemcům). Krom toho se vyznačují moderním designem, servisním jádrem a flexibilní nabídkou kancelářské plochy. Budova s vysokým standardem má 12 vysokorychlostních výtahů, nákladní výtah, full-time recepci, elektronický přístupový systém, klimatizaci a optickou kabeláž. Dokonce i nouzové záložní dieselové generátory.

A ještě jedna kancelářská zajímavost: scéna s helikoptérou téměř ukončila natáčení, protože filmaři vstoupili do zakázaného vzdušného prostoru. Jak už to bývá, museli si „vyběhat“ na úřadech ve státě New South Wales v Austrálii změnu zákona, aby mohlo natáčení trháku Matrix pokračovat podle plánu.

34 pater

Kancelář hraje nezapomenutelnou roli již v úvodu filmu, kdy během scény ve fiktivní firmě Meta Cortechs Neo telefonuje s Morpheusem a uniká před agenty. Málokdo ví, že na vnějším parapetu reálného okna ve výši reálných 34 pater nad zemí stál sám herec Keanu Reeves, bez kaskadéra.

Samotná budova MetaCortechs vzbudila u fanoušků horlivou diskusi. V prvním záběru na ni je totiž jasně čitelný nápis MetaCortex, což však prý jen uniklo filmařům. Tento název byl údajně v konfliktu  s chráněnou známkou, a tak v dalších scénách lze vidět už jen MetaCortechs, aby se filmaři vyhnuli právnímu problému.

Kultovní trilogie

The Matrix byl svého času vůbec prvním filmem, který se natáčel v čerstvě otevřených studiích Fox Studios v Sydney, přestože je ve filmu několik jasných odkazů na Chicago, ve kterém v té době žili tvůrci - bratři Wachowski. Rohy ulic Wlls a Lake nebo nápis Loop v metru, všechno ukazuje na Chicago. Jak jsme však uvedli, film se odehrává ve fiktivním městě. To pouze fanoušci odhalili, a nakonec i sami tvůrci pod tlakem fanoušků, kde se klíčové scény opravdu natáčely.