1. ledna 1970

Kancelářský trh v 1. čtvrtletí stabilní

Kancelářský trh v 1. čtvrtletí stabilní

Růst ekonomiky v České republice se sice zpomalil, ale během roku by se měl zlepšit. Přesto se kancelářskému trhu v prvním čtvrtletí dařilo. Bylo uzavřeno několik velkých transakcí a začala výstavba nových developerských projektů. Pozitivní efekt této skutečnosti by se do nejvyššího lukrativního nájmu, který se v Praze ani v Brně zatím nezměnil, teprve měl promítnout. Vyplývá to ze zprávy společnosti Cushman & Wakefield o kancelářském trhu za 1. čtvrtletí 2012.

Graf: Recent Performance, Cushman & Wakefield

Nabídka kancelářských prostor – celkový objem kancelářských prostor (Office Supply / Stock)

Celková nabídka kancelářských prostor se rozšířila o 28.919 m2 v podobě dokončených budov B3 Pankrác (23.269 m2) a Keystone (5.650 m2) a dosáhla tak hodnoty bezmála 2.813.600 m2. V tomto kvartálu se v Praze 1, 4 a 8 také začalo s výstavbou nových projektů spekulativního charakteru. V sledovaném období bylo zároveň již ve výstavbě přes 170.000 m2 administrativních prostor, z nichž by 84.000 m2 mělo být dokončeno již v tomto roce a 60 % z nich již bylo prodáno, resp. předpronajato.

Transakce na trhu kancelářských prostor (Office Take-up)

Kancelářský trh byl v tomto čtvrtletí veden poptávkou nájemců, což potvrzuje několik prominentních transakcí. Celkem bylo pronajato téměř 80.000 m2, což znamená meziroční i mezikvartální pokles. Obnovené nájmy představovaly téměř polovinu všech aktivit (47 %‘, následovalo stěhování (31 %) a nové smlouvy (17 %), což odpovídá chuti nájemců setrvat na českém trhu. Zastoupení nájemců je stále markantnější, hlavně u společností hledajících kanceláře nad 1000 m2, a tento trend se předpokládá během celého roku 2012.

Seznam největších transakcí

Graf: Major Transacion, Cushman & Wakefield

Neobsazenost kancelářských prostor (Office Vacancy)

Celková míra neobsazenosti dosáhla úrovně 12,26 %, což je podobný údaj jako na konci roku 2011, a v meziročním srovnání znamená mírné zlepšení. V Praze bylo v 1. čtvrtletí 2012 k dispozici celkem 345.000 m2 kanceláří. Neobsazenost nejvíc narostla na Praze 4 (ze 7,7 % na 9,9 %), nejmenší neobsazenost byla v Praze 5 (6,95 %) a Praha 1 a Praha 8 si málo polepšily (pokles míry na 11 %, resp. 13,4 %). Praha 9 (31 %) a Praha 7 (23,8 %) ještě stále bojují s mírou neobsazenosti vysoko nad městským průměrem.

Graf: Take up and Vacancy rate, Cushman & Wakefield

Výše nájmu kancelářských prostor (Prime Office Rents)

Výše nájmů na pražských trzích zůstala neměnná. Nájmy se v centru města pohybují kolem 20–21 € za m2 za měsíc, v širším centru je to 15–17,5 € a v okrajových částech je to 13–14,5 €. Výše efektivního nájemného se u nájemců, kteří obnovovali smlouvy nebo se přestěhovali, pohybovala asi o 10 až 15 % níž než kótované dosahované nájemné v závislosti na konkrétní čtvrti, stavbě, požadované velikosti a podmínkách nájemu.

Investiční výhled

Během 1. čtvrtletí 2012 byl objem investic minimální, s omezeným počtem uzavřených obchodů. Avšak investiční trh by se měl posbírat později v tomto roce, jelikož financování kvalitních prostor je snadno přístupné. Poptávka investorů zůstane nezměněná v lukrativních městských obvodech Prahy I, IV, V a VIII. Relativně ustálený trh držel výnosy z lukrativních pronájmů na stabilní úrovni, přestože ceny sekundárních nemovitostí v Praze i v Brně byly svědkem dalšího snižování.

Přestože vláda už přijala úsporná opatření a daňové zvýšení ve smyslu vylepšení ekonomické situace, ty se zatím ještě pozitivně neprojevily. Česká republika v důsledku toho pokračovala v trendu ekonomické nejistoty. I tak by měla poptávka zůstat stabilní a měla by stimulovat aktivity a udržet nájmy. Na straně investorů se ve 2. kvartálu předpokládá nastartování aktivit i to, že trh opět získá dynamiku po propadech v posledních 2 kvartálech.

Zdroj: Cushman & Wakefield

Stavební fórum, 27. 4. 2012, SF/zs

http://www.stavebni-forum.com/…d-carefully/