1. ledna 1970

Když do kanceláře vpadne splín a únava

Když do kanceláře vpadne splín a únava

Za okny pochmurná atmosféra. Déšť, vítr, sychravo. Výkyvy teplot, ráno chladno, odpoledne teplo. Za tmy do práce a za tmy z práce. Ať chceme, nebo ne, lidský organismus na tyto podněty okolí reaguje. Co vám pomůže v boji proti podzimnímu splínu, únavě a letargii v kanceláři?

Vpusťte světlo do kanceláře

Slunce se podílí na tvorbě vitaminu D, proto se této látce rozpustné v tucích i říká "sluneční vitamin". Vytváří se v kůži působením ultrafialového záření. Kromě toho, že má nenahraditelnou úlohu při tvorbě kostí, vědci objevili, i jeho důležitou funkci při zvyšování obranyschopnosti organismu. Podzimní zubaté slunce nás tak obírá o značnou dávku imunity, a proto jsme náchylnější na nemoci. A to není všechno. Vědec Norman Rosenthal se svým týmem v roce 1984 objevil SAD (seasonal affective disorder), kterou běžně známe jako zimní depresi nebo jejího mírnější ho"bratra" tzv. zimní smutek. Na člověka padá splín, je unavený, podrážděný, nevýkonný a ztrácí motivaci. Vyhýbá se druhým lidem, je napjatý a vystresovaný. Aby si doplnil dávku "hormonu štěstí", tedy serotoninu, cpe se čokoládou, která však v kombinaci se sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu vede k "vánočním kilogramům".

Jestliže chodíte do kanceláře za tmy a za tmy se i vracíte domů, tak se s přirozeným světlem setkáte pouze vzácně, případně pouze zprostředkovaně přes okno. Mozek začne produkovat hormon melatonin, který se obvykle vytváří v noci, a to vede k únavě. Tělo se jakoby připravuje na spánek. Melatonin pravděpodobně také může za podzimní depresi. Vhodné je tedy nainstalovat do tmavých kanceláří kvalitní osvětlení. Dnes jsou k dispozici i lampy, které téměř dokonale napodobují sluneční světlo. Více o vlivu světla a barev na produktivitu v článku na Kancelare.cz.


Jde na vás zimní spánek?

Časový posun. Každoroční "krádež" hodiny z letního času a "dar" hodiny k času zimnímu. Biologické hodiny se však nedají přestavit tak jako digitální. Kromě toho má spánek své cykly, hluboký spánek střídá spánek lehký. Spánek se nedá nadběhnout, ale jeho absenci dokážeme alespoň dospat. A pozor! Nedostatek spánku dokáže způsobit obrovské škody. Kromě toho, že je častou příčinou dopravních nehod (např. v podobě mikrospánku), podepisuje se pod kvantum pracovních úrazů. Unavený organismus není tak výkonný, fyzicky nemá takové reflexy jako odpočaté tělo. Prokazatelně se zhoršuje i psychická pohoda, slábne paměť a snadněji podlehneme stresu (více o stresu čtěte na Kancelare.cz). Nedostatek spánku prokazatelně způsobuje sníženou hladinu hormonů, např. testosteronu, naopak zvyšuje se tvorba stresového hormonu kortizolu. Pokud je nespavost dlouhotrvající, chronická, vede až k úzkosti a depresím. Spánek má opět vliv na apetit a chuť k jídlu, pokud spíte málo, máte přirozenou tendenci kompenzovat spánek tučným a kalorickým jídlem.

Samostatnou kapitolou je tzv. syndrom chronické únavy. Právě nespavost, roztržitost, nesoustředěnost a smutek jsou jeho běžné projevy. Syndrom se objevuje častěji u lidí ve věku 40-50 let a u těch, kteří mají stresové zaměstnání a nadváhu. Dosud není spolehlivě identifikován, protože jeho příznaky vypadají jako "obyčejná" chřipka, únava a splín. Lékaři neumí určit, zda je syndrom virového nebo jiného původu, a velmi těžko se proto nasazuje léčba. Mnohým pacientům se syndromem chronické únavy pomohla alternativní léčba, například jóga nebo akupunktura. Pokud jste v kanceláři typu open space stále nemocní, "lepí" se na vás jedna nemoc za druhou a nemůžete se dlouhodobě zbavit respiračních onemocnění, může to být i syndrom chronické únavy.

Jak bojovat s únavou a depresí?

  1. Nastavte si budík. Mnoho lidí má budík nastavený na čas, kdy je v hluboké fázi spánku, a proto se jim nechce vstávat a celý den se cítí "rozbití". Zkuste experimentovat a posunout alarm o 15-20 dříve.
  2. Jezte vhodné potraviny. Například přirozené zdroje slunečního vitamínu D jsou rybí olej, ryby, vejce, houby, avokádo nebo kokos.
  3. Postěte se. Vynecháte mastná, těžká jídla a nahradíte je ovocem, zeleninou, nápoji nebo smoothie. Namísto litrů kávy s cukrem a mlékem vyzkoušejte neslazený sypaný čaj. Organismus, který musí zpracovávat vepřový řízek od oběda, mine hodně užitečné energie na trávení.
  4. Větrejte a pohybujte se na čerstvém vzduchu. Čerstvý vzduch, zejména kyslík má blahodárný vliv na svěží mysl.
  5. Unavte se sportováním. Sport vede k přirozené únavě, a ne k chorobné vyčerpanosti z práce. Uvolňuje se při něm hormon štěstí, serotonin, organismus se prokrví, okysličí a během regenerace se připravuje na vyšší fyzickou a psychickou zátěži. Pokud neholdujete sportu, zkuste bod 4.
  6. Otužujte se. Studená sprcha rozproudí krev a probere vás. Delegujte. Nesnažte se všechnu práci udělat sami. Stres z blížících se termínů vede k větší chybovosti.

Zdroj:Kancelare.cz

 
Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelare.cz

Komerční nemovitosti na jednom místě