1. ledna 1970

Když vás šéf nepustí na čerstvý vzduch

Když vás šéf nepustí na čerstvý vzduch

Bolesti hlavy někdy zažil snad každý z nás. Příčin bolestí hlavy je spousta. Nejčastěji se však setkáváme s tupou bolestí hlavy, s pocitem ztuhlé krční páteře, s pocitem tlaku za očima nebo s lehkým motáním se hlavy. Tyto obtíže jsou velmi často způsobené špatným dlouhým sezením u počítače, únavou svalů na krku a šíji z dlouhé neměnné polohy v sedu.

Ano nejlepším řešením by bylo se zvednout a jít se projít ven na čerstvý vzduch, ale bohužel ne vždy nám toto naše práce nebo náš šéf umožní. Proto bychom vám rádi popsali pár jednoduchých cviků, kterými si můžete ulevit v prostředí vaší kanceláře. Cílem těchto cviků bude uvolnění svalů šíje, a tudíž zlepšení prokrvení v oblasti krční páteře. Ruku v ruce s tímto často přestanou bolet a pálit oči a zlepší se koncentrace na práci.

1. Posaďte se na židli zády ke stěně (nebo lze využít vysoké opěrátko u kancelářské židle) a dejte si za hlavu malý Sball nebo overball (nebo jiný měkký míček o průměru alespoň 15 cm). Představte si, že temenem hlavy rolujete balonek po stěně směrem do stropu viz obr.1. Jakoby jste otáčeli hlavou okolo pomyslné osy, která prochází skrz vaše uši. Pozor, aby se místo rotace nedělal předklon hlavy.

2. Stejná poloha jako cvik č. 1, za hlavou balonek. Představte si, že skrz vaši hlavu seshora dolu prochází osa, okolo které se bude hlava rotovat na jednu a na druhou stranu. Pak začněte otáčet hlavu doleva a doprava. Pro udržení čisté rotace bez souhybu hlavy například do úklonu se pokuste vytahovat pravé ucho vzhůru ke stropu při rotaci doprava a levé ucho vzhůru při rotace doleva.

3. Poloha v sedu, jako dva předchozí cviky. Hlava zůstává opřená o balonek. Oběma rukama chytíme zespodu dolní čelist a pomalu jí vytahujeme jakoby do předkusu. Je to pasivní pohyb, snažíme se mít čelist co nejuvolněnější.

4. V sedu u stěny máme balonek mezi lopatkami. Pomalu vytahujeme ramena nahoru k uším. Poté pomalu pouštíme dolu. Snažte se ramena skutečně nechat co nejuvolněnější a jen je nechat klesnou vlastní vahou, kam až to půjde. Dávejte si opravdu pozor, abyste je nestahovali dolu silou, nechte je jen klesnout. Pro navedení správného pohybu vám pomůže představa lopatek, jak kloužou po vašich žebrech nahoru a dolu jako po nějaké kluzké desce.

5. V sedu u stěny máme balonek mezi lopatkami. Zkontrolujete si, že hlava se vytahuje vzhůru jako při cviku č.1 tedy od temena. Vaše ramena jsou volně spuštěna dolů, jako u cviku č. 4. Propleťte si prsty před tělem a pomalu takto spojené paže vytahujete vzhůru do stropu.  A poté pomalu zpátky. Viz obrázek č.4. Pozor abyste nezaklonili hlavu, nevytáhli ramena k uším a nezvedli žebra nahoru ke stropu.

Tak příjemné jako procházka lesem tyto cviky nejsou, ale až je vyzkoušíte budete překvapeni jak velkou úlevu zažijete v oblasti šíje a hlavy. Navíc uvidíte, že si při cvičení v kanceláři užijete i spoustu zábavy. ...nebo aspoň vaši kolegové, až vás budou sledovat.