1. ledna 1970

Klimatizace a pohybový aparát

Klimatizace a pohybový aparát

Často vznikají bolesti pohybového aparátu z ofouknutí. Teplo, ať už v autě, nebo v kanceláři způsobí, že se potíte, šaty se na vás přilepí a záda zůstávají mokrá. Toto je přesně ten stav, kdy po útoku větru či klimatizace dochází ke vzniku bolestivých stavů, které bývají spojeny s omezením pohybu. Hlavně krční páteř, kříže a ramenní klouby jsou v největším ohrožení.

Klimatizace v kanceláři

V případě, že máte automaticky klimatizované prostory, není dobré otevírat okna, protože klima začne pracovat na plné obrátky a pohybový aparát má raději stabilní prostředí než střídání teplot. Klimatizace by měla být nastavena na stabilní teplotu a v žádném případě by neměla přímo foukat na lidi. Velmi často bývají klimatizované prostory podchlazené. Ideální je nastavit klimatizaci jen na teplotu o 5 až 7 stupňů nižší, než je venku. V chladném prostředí dochází ke stažení svalů a podchlazené svaly vás pak mohou při pohybu zradit. Dochází k zaseknutí krku, vzniku bolestivého ramene nebo seknutí v kříži. Samozřejmě, že práce v přílišném chladu může způsobit další zdravotní potíže jako bolesti kloubů, onemocnění dýchacích cest či suché oči.

Pokud klimatizace fouká přímo na vás, měli byste vychladit prostory ještě před prací a nejlépe uděláte, když ji zapnete tehdy, když jste ještě mimo pracoviště. Platí, že když klimatizaci používáte správné, bude pro vás v teple benefitem.

Klimatizace v (služebním) autě

V autě se nám nejčastěji zpotí záda a po vystoupení z auta stačí špatný pohyb či mírný vítr a seknutí na sebe nenechá dlouho čekat. Proto je dobré používat klimatizaci v autě s rozumem. Pokud je to možné, vychlaďte auto předem ve stínu, chrániči nebo klimatizací. I zde platí stejné pravidlo, nesnažíme se auto podchladit, ale nechat teplotu spadnout jen asi o 5 stupňů pod vnější. Na cestě používejte klimatizaci tak, aby nefoukala přímo na vás. Na krátké cestě můžete trochu pootevřít okno nebo okna, ale nejlepší je mít otevřené okno spolujezdce.

Podchlazené prostory, foukání přímo na tělo nebo zpocené části těla zapříčiňují stažené svaly, omezení pohyblivosti kloubů a mohou způsobit seknutí či zánět svalů, kloubů nebo páteře. Důležité je, aby se vám i okolní teplota zdála příjemná, a při používání klimatizace je tolerance na prvním místě. Suchému vzduchu z klimatizace zabrání čistič nebo zvlhčovač vzduchu. V teplých dnech se snažte držet záda v teple, abyste se vyhnuli nepříjemným bolestem.

Autor: Daniela Biščová, Foto: Webklima.sk