25. října 2017

Konference reSITE bude o mezioborovosti

Konference reSITE bude o mezioborovosti

Vylidňování center, intenzita automobilové dopravy, rozšiřování sociálně vyčleněných míst, privatizace veřejných prostor, úbytek zeleně… Je mnoho témat, která mohou sdílet megapole typu New Yorku či Londýna s Prahou a i menšími městy v České republice. Platformou pro výměnu zkušeností, pozitivních příkladů i cest, které se ukázaly jako liché, se už potřetí stane konference reSITE pořádaná ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl.m. Prahy. Ta 19. až 20. června 2014 do nové pražské haly Forum Karlín přiláká na pět stovek architektů a urbanistů, zástupců městské správy a samosprávy, developerů, ekonomů nebo zástupců občanské společnosti z celého světa.

Rozsahem i koncentrací klíčových osobností z oblastiměstského plánování a správy se reSITE stane nejvýznamnější akcí svého druhu ve střední Evropě. Potvrzuje to mimo jiné výčet dosud potvrzených řečníků. Patří k nim například šéfka dopravního oddělení New Yorku Margaret NewmanMichael Kimmelman, jeden z nejvlivnějších amerických teoretiků architektury a hlavní umělecký kritik deníku New York Times, nebo Edward Glaeser – světově uznávaný ekonom a autor „urbanistického bestselleru“  Triumph of the City. Své zástupce budou mít na reSITE rovněž Rotterdam, Londýn, Moskva, Calgary nebo Paříž.

Aby vyšli vstříc velkému zájmu domácích i zahraničních účastníků, prodlužují organizátoři reSITE termín pro včasnou registraci o další měsíc. Až do konce února tak pro všechny přihlášky platí 15% sleva z  registračního poplatku. Přihlásit se je možné zde http://resite.cz/cs/registration/. Aktuální informace o programu jsou k dispozici na www.resite.cz.

„Všichni přítomní experti budou k dispozici v rámci hlavního programu, workshopů nebo neformálních setkání pro tuzemské zájemce. I s ohledem k letošnímu hlavnímu mottu festivalu, Města a krajiny nové ekonomiky, budou mít řadu témat společných zástupci mnohamilionových metropolí i obcí o pár tisících obyvatel,“ říká Martin Barry, zakladatel a ředitel reSITE, který vedle prestižní konference v letošním roce nabídne i další festivalový program.

Koncepce konference reSITE, která v předchozích dvou ročnících přilákala přes 600 řečníků a posluchačů z dvaceti zemí, je mezioborovost. V jednotlivých panelech se potkávají developeři s úředníky, architekti s experty na dopravu, urbanisté s ekonomy, politici s aktivisty pracujícími s veřejným prostorem… Unikátní koncept získal již od prvního ročníku důvěru skutečných hvězd, jakými jsou Winy Maas (MVRDV), Enrique Penalosa (bývalý starosta, Bogota), Craig Dykers (Snohetta), Reinier de Graaf (OMA), Alexandros Washburn (hlavní plánovač, New York) nebo známý městský urbanista z Dánska Jan Gehl.

S ohledem na poptávku mezi českými a moravskými městy bude k  pilířům programu reSITE 2014 patřit téma tvorby strategických plánů. Středoevropské města obvykle nemají jasnou vizi – s jasnými cíli a indikátory ekonomického a sociálního růstu a tvorby udržitelného městského životního prostředí. Vytvářené strategické plány jsou mnohdy redukované na prostorové představy a regulativy – města zřídkakdy znají své největší ekonomické devizy a vědí, jak s nimi efektivně nakládat.

„Ekonomický vhled, humanizace a kultivace fyzického a sociálního prostoru města, zaměření se na kvalitní data a interdisciplinární spolupráci a koordinaci z pohledu vedení města – to vše opět poskytne zdejším starostům, jejich týmům a představitelům samosprávy nové modely řízení pro jejich vlastní praxi,“ doplňuje programový ředitel reSITE Osamu Okamura.

Zdroj: Festival reSITE, Ilustrační vizualizace: Forum Karlín