Koronavirus srazil české stavebnictví, produkce v březnu meziročně klesla
Pandemie nového koronaviru dopadla také na české stavebnictví. Protikoronavirová opatření zarazila předchozí růst sektoru a poslala ho opačným směrem.
Stavební produkce v březnu podle aktuálních dat českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 2,3 procenta. V porovnání s letošním únorem byla stavební aktivita v březnu o 3,1 procenta nižší. Výrazný propad zaznamenala také bytová výstavba, když se v celé ČR začalo stavět o 30,2 procenta méně bytů než během loňského března. I přes nepříznivá březnová čísla české stavebnictví v prvním čtvrtletí meziročně rostlo o 2,9 procenta. Vzhledem k přísným restrikcím, které dopadly na celou ekonomiku, se však dá očekávat, že to byl poslední růst na hodně dlouhou dobu.
Pozici lídra bytové výstavby v prvním čtvrtletí udržel Středočeský kraj, kde firmy zahájily výstavbu 1352 nových bytů. Na druhé místo nečekaně vyskočil Jihomoravský kraj se 1218 zahájenými byty. Jen v březnu se v tomto regionu bytová výstavba v porovnání s předchozími dvěma měsíci takřka zdvojnásobila. Až třetí s 1202 zahájenými byty skončila Praha. Pod hranicí sta zahájených bytů zůstal jen Karlovarský kraj (99 zahájených bytů).
Praha stále dominuje výstavbě bytových domů, když z celkového počtu zahájených bytů jich 1092 připadalo právě na tento typ výstavby. Naopak ve Středočeském kraji, podobně jako v ostatních krajích, dominuje výstavba rodinných domů. Celkem se v nich zde letos začalo stavět už 1252 nových bytů.
Dá se očekávat, že ještě horší čísla bude ČSÚ reportovat za duben, který už celý byl v režimu nouzového stavu. Stavební firmy oznamovaly přerušení činnosti, a to včetně těch největších. Největším problémem pro ně představoval nedostatek zahraničních pracovníků, kteří se hromadně vraceli domů a zpátky už se kvůli neprostupným hranicím nedostali. České stavebnictví je přitom už roky zcela závislé na pracovní síle ze zahraničí, hlavně z Ukrajiny. Některé i vysoce specializované profese na stavbách už ani jinak než cizinci zajistit nelze.
Zásadní pro další vývoj celého sektoru budou teprve další měsíce. Zda a jak rychle se podaří nastartovat celou ekonomiku a také to, zda se stát jakožto největší stavební investor rozhodne tento sektor podpořit masivnějšími investicemi. Mnohem důležitější ale pro stavební firmy bude, kdy a za jakých podmínek se budou moci vrátit zahraniční pracovníci. Bez nich se v Česku žádná větší stavba nerozjede a resuscitaci stavebnictví nepomohou ani případné mimořádné státní či soukromé miliardy.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s