1. ledna 1970

Květinový dům měl den otevřených dveří

Květinový dům měl den otevřených dveří

Společnost Flow East v rámci Dne otevřených dveří v hotelu Jalta představuje své plány na výstavbu Květinového domu na Václavském náměstí č. p. 47, navrženého architekty z Chapman Taylor. Společnost pozvala rezidenty Prahy na výstavu zobrazující historii tohoto místa, příběh jeho úpadku a inspiraci k rozhodnutí Flow East investovat do renovace této lokality a architektonických návrhů, které dají Václavskému náměstí novou, ikonickou budovu, jež je navržena v souladu se sousedícími budovami z 19. a 20. století.

James Woolf, předseda představenstva Flow East, vysvětluje: „Mnoho podivných myšlenek a dezinformací obklopuje naše plány na výstavbu Květinového domu – zejména falešný dojem, že stávající budovu je nutné zachovat. To je omyl, a proto jsme se rozhodli uspořádat Den otevřených dveří, abychom zájemcům ukázali jasná a nezkreslená fakta o tomto místě a jak naše nová budova nejen odstraní trn v oku, ale také přispěje k výraznému oživění horní části náměstí.“

Transparentnost je tématem tohoto dne. Návštěvníci měli možnost si prohlédnout čtyři různé výstavní zóny, které vypráví příběh budovy č. p. 47 od historie až po současnost. Měli rovněž příležitost se seznámit s vizualizacemi architektů, které ilustrují jedinečnou kombinaci kovu a skla vytvářející vířící fasádu, která dala celému projektu jméno. Hosté také mohou diskutovat se zástupci Flow East a Chapman Taylor o projektu a jeho designu a mají vůbec poprvé možnost vidět ukázky skleněných plastik Zdeňka Lhotského.

Plastiky a designové prvky Zdeňka Lhotského

Zdeněk Lhotský, držitel ocenění za design spolkového státu Bavorsko, je jedním ze světově nejznámějších umělců pracujících se sklem. Společnost Flow East pověřila Zdeňka Lhotského, aby přidal své vlastní kouzlo Květinovému domu vytvořením originální skleněné plastiky v interiéru a podílel se na organickém konceptu prosklené budovy. Podle Jamese Woolfa ze společnosti Flow East, Lhotského artefakty budou klenotem Květinového domu. „Nemohli jsme být více hrdí, když Zdeněk Lhotský přijal naše pozvání spolupracovat s námi na tom, abychom vytvořili projekt, který si oblíbí celá Praha. Neexistuje nikdo jako on: to, co dělá se sklem je jednoduše zázrak. Inspirací Květinového domu je světlo, jež je charakteristické pro transparentnost, odlesk, otevřenost a přírodu. Interpretace pana Lhotského dává naši vizi do nové dimenze. Jsme velmi nadšeni jeho přínosem a myslíme si, že Praha bude tleskat výsledku této spolupráce.“

Květinový dům – základní kámen k obnově a očištění Václavského náměstí

James Woolf je známý jako zakladatel Sdružení Nového Města pražského (SNMP) – veřejně prospěšné organizace se snahou zbavit Václavské náměstí problémových osob, které degradují jeho pozici jako srdce české metropole. Woolf věří, že prostředí ovlivňuje veřejnou toleranci trestné činnosti: „Nacházejí-li se na nejdůležitějším veřejném prostoru v Praze zaostalé a chátrající budovy, jako je naše budova v Opletalově ulici, není divu, že přitahuje nežádoucí osoby. New Yorský starosta Koch měl pravdu: rozbitá okna zvou zločin. Pevně věřím, že Václavské náměstí si zaslouží něco lepšího a stejně tak i Pražané. Květinový dům vyšle jasný signál těmto lidem: nejste zde již více vítáni.“

Část výstavy na Dni otevřených dveří dne 19. dubna představila SNMP a jeho ambice s Václavským náměstím: žádní pouliční prodejci, žádné drogy či ilegální směna peněz, žádní kapsáři, žádná prostituce, žádní podvodníci. Namísto toho čisté a krásné náměstí, které představuje Prahu 17 milionům návštěvníků ročně tak, jak Praha a její obyvatelé chtějí být sami viděni vnějším světem a jací skutečně jsou.

Zdroj a foto: Flow East