27. října 2017

Květinový dům představí Z. Lhotského

Květinový dům představí Z. Lhotského

Společnost Flow East s potěšením oznamuje, že ve dvoupatrovém vstupním atriu do budovy Květinového domu umístí dílo Zdeňka Lhotského, předního světového umělce v oboru tavené plastiky. Ve zmíněné budově se bude umělec prezentovat dílem z unikátní řady svých skleněných optických reliéfů.

„Velmi nás těší, že můžeme spolupracovat s umělcem Zdeňkem Lhotským na řešení interiéru  Květinového domu,“ řekl James Woolf, předseda představenstva a zakladatel Flow East. „Nestává se často, že se podaří vytvořit něco tak nového a naprosto ojedinělého ve světě výtvarného zpracování skla. Jsme poctěni, že můžeme takové dílo návštěvníkům Květinového domu prezentovat,“ dodal James Woolf.     

Důraz na sklo, světlo a transparentnost

James Woolf vysvětluje logiku za propojením Zdeňka Lhotského s novou budovou na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice: „Architekti z Chapman Taylor pro nás navrhli Květinový dům jako plně funkční a vysoce efektivní komerční budovu, která má ale zároveň svůj jedinečný charakter odrážející se v transparentnosti, hře světla a barvách budovy.  Vířivé textury skla a bronzu fasády Květinového domu činí společně s prostupováním denního světla umělecký prvek, který vytváří vzdušnou eleganci v rámci celého prostoru Václavského náměstí.  Věříme, že touto naší iniciativou budeme inspirovat i další společnosti, abychom napomohli obnově Václavského náměstí a navrátili ho zpět k jeho dřívější slávě.“
„Květinový dům je o světle, takže je zcela přirozené, že jsme oslovili jednoho z předních světových umělců pracujícího se sklem, abychom tak stvrdili samotný charakter budovy. Byli jsme opravdu rádi, že pan Lhotský přijal tuto uměleckou výzvu a my tak budeme moci rezidentům Prahy a návštěvníkům budovy zprostředkovat revoluční technologii Vitrucell,“ dodal James Woolf.   

Zdeněk Lhotský: inovátor ve světě skla v oblasti umění a architektury

Zdeněk Lhotský (58) je mezinárodně uznávaný umělec a sochař specializující se na sklo. Jeho díla se objevila na více než 240 výstavách v Evropě, USA, Blízkém východě a regionu Asie-Pacifik. Získal řadu ocenění vč. Bavorské státní ceny za design. Zdeněk Lhotský realizoval řadu děl pro prominentní společnosti, instituce a soukromé klienty po celém světě. Za své architektonické kompozice tak získal světovou reputaci.

Je často právem označován za inovátora, který po celou dobu své umělecké kariéry experimentuje s novými a průkopnickými metodami. Pracuje s pozoruhodnými vlastnostmi skla pro dosažení jedinečné vizuální podoby.  Pro svou práci nejčastěji využívá tavení skla, fúzování, lehání, pískování a malování.  Jeho nejnovější inovací, která byla vyvíjena po dobu dvaceti let, je technologie známá jako Vitrucell. Je to unikátní plástvová struktura umožňující vzájemnou souhru formy a světla, v níž se úspěšně pojí kontrastující kvalita precizního provedení a fascinace materiálem. V České republice je znám díky mnoha dílům, a jakožto „národní poklad“ v rámci světové umělecké komunity se mezi veřejností možná nejvíce proslavil slavnou křišťálovou soškou pro filmové ocenění Český lev

V současnosti Zdeněk Lhotský pracuje na vrcholně prestižní zakázce – ve spolupráci s dánským designérem  Bjȍrnem Nȍrgaardem vyváří 7,5 tunový skleněný sarkofág pro dánský královský pár, který bude umístěn v katedrále v Roskilde.  Zdeněk Lhotský žije a pracuje v Pelechově v Železném Brodě.

Foto: Flow East