27. října 2017

Máte zdravé bydlení?

Máte zdravé bydlení?

Váš byt není jenom vizitkou před vašimi přáteli. Je vaším životem, prostorem, který vás má uchlácholit v případě jakýchkoliv problémů. Přesto jsou si byty často podobné – bezduché, přeplněné, nijaké. Takové bydlení neskýtá žádnou útěchu. Jak utéct od klišé a kýče?

Byt o nás vypovídá víc, než si myslíme. Není jenom o našem vkusu, o tom, jaký druh umění máme rádi, o tom, co nás baví. Napovídá něco i o našem charakteru – jestli jsme skromní, megalomani, puntičkáři… Konečně pak vypráví i o tom, jak se nám daří zrovna teď. Co vy, uvažujete o tom, v jakém prostředí žijete?

Zdravý dům

Zdravý dům není přeplněný nejnovějším nábytkem a dekoracemi od moderních designérů. Je to místo, které říká: „Vítej. Sem si můžeš sednout, hned vedle je stolek na odložení brýlí a sklenky vody, sem si odlož bundu a kabelku, tady jsou čisté ručníky pro hosty.“ Kdo z vás zná feng shui? Toto tradiční čínské učení se zajímá o to, jak si vytvořit harmonické prostředí k životu. I vědci tvrdí, že principy feng shui mají racionální základ. Na našem životním prostředí skutečně záleží.

Psychologové a designéři například radí následující:

  • Odstraňte si z ložnice televizi (sledovat televizi z postele sice může být příjemné, ale
  • také vám to může zničit partnerský život). Dobré je také odstranit z nejbližšího okolí postele mobilní telefon, počítač či notebook, aby váš spánek nebyl ničím rušen.
  • Pro ložnici volte nejlépe barvy kůže, tj. barvy mezi světle bílou až po čokoládově
  • hnědou. Vyhněte se agresivním barvám, jako je červená či zářivě žlutá. Barvy totiž dodávají prostoru určitou energii a atmosféru. Konečný výběr je zcela na vás, ale měli byste vybírat z harmonizujících barev.
  • Do ložnice nikdy neumisťujte smutné obrazy.
  • Ložnice je místem, kde by si měl člověk skutečně odpočinout a načerpat novou energii. Některé předměty však ve vás mohou vyvolat nepříjemné pocity, aniž byste si to uvědomovali, proto při volbě doplňků buďte rozvážní.
  • Postel by měla být snadno přístupná z obou stran a čelem plně přiražena ke stěně.
  • Umístění postele může mít velký vliv na váš nerušený a klidný spánek. V rámci učení feng shui je doporučováno, aby byla postel „ukotvena“, tedy nejlépe přiražena čelem ke zdi. Díky tomu se budete více cítit v bezpečí.
  • Prostor nad postelí by měl být prázdný, neumisťujte nad ni obrazy, zrcadla ani jiné
  • dekorace.
  • Noční stolky po obou stranách postele zvyšují pohodlí partnerů.
  • Čistý vzduch. Snažte se co nejvíce větrat, aby do ložnice proudil čerstvý vzduch.

Principů, které by se měly dodržovat pro zdravé bydlení, je samozřejmě více. Jestli potřebujete poradit, je dobré oslovit odborníky, kteří vám rádi pomohou.

Jak si vytvořit příjemný domov

Pokud si zařizujete nové místo k životu, potřebujete inspiraci. „Inspirace je jako sexuální touha: není na objednávku,“ řekl postimpresionistický malíř Paul Gauguin. Jde si pro ni ale dojít. Malíř si zajde do galerie, spisovatel otevře knížku, bytový designér a – i vy – můžete navštívit www.interiery.cz. Projděte si tipy a rady od odborníků na bytový design. Zjistěte, jak si vybrat správnou knihovnu, jakými doplňky si zútulnit obývací pokoj nebo jaké dlaždice jsou vhodné právě pro vás.

V rámci rubriky Interiérové školy se naučíte, jak pracovat s barvami i materiály a jak je správně kombinovat. Portál není pouze inspirací, všechny výrobky jsou dostupné na českém trhu. Dozvíte se nejen, kde konkrétní produkty koupit, ale budete je moct také sdílet se svými přáteli na sociálních sítích, anebo se rovnou spojit s dodavatelem. Nechte se tedy inspirovat radami, tipy a fotografiemi. Vytvořte si designový a zdravý interiér doma i vy.

Zdroj a foto: www.interiery.cz