Města lidem, nebo lidé městům?
Tři čtvrtiny obyvatel České republiky žijí ve městech, jejich počet soustavně roste, a přesto výzkumy dost často ukazují na nespokojenost obyvatel. Na to, že prosperita nejde ruku v ruce s pocitem štěstí a osobního naplnění. Přizpůsobují se tedy města lidem, nebo lidé městům? A kdo ovlivňuje jejich budoucí podobu? Politici, architekti, developeři, ekonomové či občanská sdružení? Třetí ročník mezinárodního festivalu reSITE, jenž v Praze začíná už za dva týdny, přivede na jedno místo světové odborníky i zástupce veřejnosti, kteří budou diskutovat právě problematiku budoucnosti měst a života ve městech z mnoha úhlů: z urbanismu, strategického plánování, investic, architektury a designu, ekonomiky a dalších společenských věd, samozřejmě kultury a dalších kreativních průmyslů… „Nelze udělat dobrý projekt, aniž by města při územním plánování a vytváření veřejného prostoru pracovala s různými skupinami lidí z těchto oblastí," říká americký architekt Martin Barry, ředitel a zakladatel festivalu.
Pořadatelskému týmu reSITE se z každé oblasti podařilo získat skutečné špičky, z nichž mnohé se v České republice představí vůbec poprvé. Centrem letošního ročníku se ve dnech 18. až 21. června stanou nové prostory multifunkčního Fora Karlín, které se v podobném rozsahu premiérově otevře veřejnosti. „Česká realita bude podrobena srovnání s úrovní života metropolí, jako jsou New York, Londýn nebo Paříž. Problémy i silné stránky však mohou být společné i pro města s několika tisíci obyvatel – i proto jsme nadšeni z účasti desítek starostů měst, pracovníků stavebních úřadů, odborů rozvoje a podobně. Je zřetelné, že otázky, které reSITE otevírá, jsou velmi aktuální i akutní,“ říká architekt a programový ředitel festivalu Osamu Okamura.
Jedinečné koncentrace předních světových odborníků využije i město Praha. V první den festivalu (18.6.) proběhne ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) celodenní intenzivní workshop zaměřený na strategický rámec Prahy. S experty ze Spojených států, Španělska, Francie a Německa se pražští experti budou věnovat tématu rozvoje pražské letištní oblasti.
Tvůrčí a maximálně inspirující přístup se prolíná všemi částmi festivalu. Odbornou konferenci doplňují workshopy, akce ve veřejném prostoru, výstavy a projekce, neformální rozhovory a setkání s hlavními hosty reSITE, ale rovněž cyklojízda nebo videomaping.
Zdroj a foto: reSITE