1. ledna 1970

Mexico city připravuje zemědrap

Mexico city připravuje zemědrap

Projekt studia BNKR Arquitectura, 65patrová pyramida ze skla a oceli směřující ke středu Země, má v mexickém hlavním městě pomoci řešit nedostatek místa. Tato přibližně 300metrová konstrukce by měla centrální propust pro zajištění přísunu denního světla a ventilace. V samém centru města tak může poskytnout další kancelářské, obchodní, ale i obytné prostory, jejichž rozšiřování v Mexiku brání současná legislativa.

„V Mexiku je velmi málo místa pro další budovy a podle zákonů nemůžeme jít nad osm pater, takže jediná cesta byla jít dolů“, řekl podle CNN Esteban Suárez, spoluzakladatel společnosti BNKR Arquitectura.

Podle Suáreza by prvních deset pater zabralo muzeum o historii města, v dalších deseti patrech by byly byty a v ostatních kanceláře a obchodní plochy.

Do spodních částí budovy by se více denního světla mělo dostat pomocí systému optických vláken, avšak tuto alternativu architekti ještě zkoumají. Součástí projektu by měly být stromy a rostliny pro zlepšení kvality vzduchu a zřejmě i stísněné atmosféry v podzemí. Nahromaděná podzemní voda by podle návrhů měla pohánět turbíny, které by byly zdrojem obnovitelné energie. Zda to však bude stačit na celodenní dodávky energie pro kanceláře, Suárez ještě neví.

Pokud se začne stavět, budova by se měla nacházet přímo pod centrálním mexickým náměstím Zócalo, které patří mezi největší na světě. „Je tam ohromný prázdný prostor, díky němuž je to ideální místo pro takový projekt“, řekl podle CNN 32letý architekt. Podotkl, že taková stavba by nenarušila historické panorama mexické metropole a zároveň by pomohla vyřešit problém expanze velkoměsta do okolí.

V případě, že „zemědrap“ dostane od úřadů zelenou, náklady na jeho výstavbu se odhadují na 600 milionů eur (asi 14 miliard korun).

Zdroj: StavbaWEB, 1.11.2011

http://www.stavbaweb.cz/…scraper.html