22. dubna 2020

Mírnější pravidla pro hypotéky mohou zvýšit dostupnost bydlení

Mírnější pravidla pro hypotéky mohou zvýšit dostupnost bydlení

Nemožnost nabízet prohlídky bytů a osobně uzavírat smlouvy výrazně omezilo celý realitní trh. Ten je nyní fakticky zmražený a je otázka, kdy se z této letargie probere. Každá změna, která prodej nemovitostí podpoří, je proto nyní více než prospěšná.

ekospol

Jednou z takových pozitivních zpráv je zmírnění podmínek pro získání hypotéky, ke kterému tento týden přistoupila Česká národní banka (ČNB). Zájemci o hypoteční financování už bude stačit jen deset procent ceny pořizované nemovitosti a nově se nebude posuzovat ani poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele. Zmírnilo se také omezení maximální výše splátky. Nově může dosahovat až 50 procent čistého příjmu oproti původním 45 procentům.

Zatímco v minulých letech jsem ČNB kvůli opakovanému utahování podmínek pro získání hypotéky ostře kritizoval, nyní se naopak sluší centrální bankéře pochválit. Zmírnění totiž může v téhle mimořádné situaci o něco zlepšit dostupnost vlastního bydlení. Přesto se dá očekávat další razantní propad hypotečního trhu.

Kvůli současným omezením totiž začnou brzy krachovat první podniky a jejich zaměstnanci přijdou o práci. Domácnosti v takové chvíli budou primárně řešit základní potřeby a zabezpečení dostatečných příjmů a všechny velké a zbytné investice odloží až na lepší časy. A právě nemovitosti patří k těm investicím, které domácnosti odloží jako první.

Ostatně srovnání máme s chováním zájemců o bydlení při zatím poslední větší ekonomické krizi v letech 2008 a 2009. Tehdy se v podstatě přestaly nové byty prodávat na hypotéky, kupovali je jen zájemci s dostatečnými financemi z vlastních zdrojů. Vzhledem k tomu, že se podíl kupců s hypotékou pohyboval v posledních letech stabilně kolem 50 procent, dá se očekávat silný propad rezidenčního trhu. Velký zájem ale nebude ani o starší byty.

Otázkou nyní není, zda se nemovitostní transakce propadnou, ale jak hluboký pád nás čeká. Každé opatření, které má tento očekávaný pokles zbrzdit, jsou proto nyní více než potřebná. Včetně aktuálního zásahu ČNB.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s