1. ledna 1970

Moderní kancelářé chtějí být „zelené“

Moderní kancelářé chtějí být „zelené“

Společnost Cushman & Wakefield (C&W) uvedla, že všechny dnes rozestavěné kancelářské budovy v ČR, u kterých se očekává dokončení v letech 2013 a 2014, mají zelený precertifikát nebo o něj usilují. C&W potvrzuje, že často dochází k záměně zelené budovy za budovu energeticky úspornou. Zatímco energeticky úsporná snižuje spotřebu energií, zelené certifikáty mají mnohem širší záběr. Být „zelený“ znamená brát v potaz celkovou zátěž, kterou výstavba a užívání budovy způsobují životnímu prostředí. Kromě energetické náročnosti se tedy posuzují například možnost uložení jízdních kol v objektu či dosažitelnost městskou hromadnou dopravou.

Celá třetina administrativních budov postavených mezi lety 2010 až 2014 v Česku již vlastní nebo aspiruje na získání „zeleného” certifikátu. V letošním roce se očekává dokončení 11 kancelářských objektů, přičemž 5 z nich má ambice v tomto procesu uspět.  „Zelený“ certifikát se stává pro developery běžným standardem a nájemci hlavně z řad nadnárodních společností přitom ovlivňují „zelenými“ požadavky novou výstavbu už ve fázi projektování. Certifikace pro ně představuje jistou formu garance nízké spotřeby budovy.


Radikální způsob výběru nového sídla předvedl v ČR telefonní operátor Vodafone. Společnost si nechala od firmy FINEP na klíč vyprojektovat celý objekt, pro který určila vlastní technické standardy, a to se čtyřletým předstihem. S ohledem na vysoký technický standard je v novém sídle vyšší nájemné, nicméně výrazně nižší spotřeba médií a vyšší efektivita prostor tento rozdíl nejen pokryje, ale dokonce umožní realizovat úspory na celkových nákladech v budoucím nájemním období. C&W byla pověřena vyhledáním nového sídla pro Vodafone.
Získání zeleného certifikátu není jednorázovou záležitostí. Pro jeho udržení je třeba, aby správce budovy reagoval na změny v obsazení či v režimu provozu budovy tak, aby byla kritéria splňována dlouhodobě.

Zdroj: http://www.realit.cz/aktualita/tretina-modernich-kancelari-ma-nebo-usiluje-o-%E2%80%9Ezeleny%E2%80%9C-certifikat

Foto: http://office-clean.blogspot.sk/