Nejdražší kanceláře světa má Hongkong
Důvodem je fakt, že město se již nemá kam rozrůstat.
Bývalá britská kolonie na jihovýchodě Číny je podle poradenské společnosti Colliers International městem s nejdražšími pronájmy kanceláří na světě. Firmy zde v průměru za rok zaplatí za pronájem „maličkost“, konkrétně 2 323 amerických dolarů za čtvereční metr. Vrchol cen byl dosažen v červnu loňského roku, kdy nájemné poskočilo o 11,3 procenta oproti konci roku 2010. V meziročním srovnání nájemné vzrostlo dokonce o 32,2 procenta.
Za vysokými cenovkami hongkongských kanceláří stojí fakt, že nová výstavba, která by mohla tlačit nájemné dolů, se nemá kam rozrůstat. Město tak se značným náskokem zanechává za sebou „cenovou konkurenci“ v jiných částech světa. Příkladem je druhé město v cenovém pelotonu – Londýn. Konkrétně část West End. Metr čtvereční kancelářské plochy se zde pronajímá za 1 633 dolarů ročně. Na třetím místě je Paříž s průměrným nájmem na úrovni 1 217 dolarů. První čtyřku doplňuje ještě japonské Tokio.
Růst nájemného u „Cenovkového leadera“ by však neměl mít dlouhodobě stoupající tendenci. Podle zástupců společnosti Colliers by měl ve třetím čtvrtletí 2012 nastat 8procentní pokles. Levnější výdaje chtějí mít zvláště společnosti, které se chystají prodloužit nájemní smlouvy. Pokud neuspějí, ve hře je i jejich odchod z města do levnějších oblastí.
Do jaké míry pohnou tyto „výhrůžky“ majiteli budov, je sporné. Navzdory vysokým cenám si totiž kancelářské budovy v Hongkongu na neobsazenost prostor stěžovat nemohou. Ta je pouze na úrovni 3,7 procenta. Na druhé straně i tento argument ztrácí ze strany pronajímatelů pomalu na síle. Vedení v nízkém počtu neobsazených ploch převzala od Hongkongu švýcarská Ženeva. Míra neobsazenosti kanceláří je zde na úrovni 2,5 procenta. Jen pro srovnání, neobsazenost bratislavských kanceláří přesahuje v současnosti něco přes 10 procent.
Přesto má Hongkong na svém kontě ještě jedno prvenství. Pro budoucí vývoj na trhu však není příliš lichotivé. Přestože v něm sídlí množství nadnárodních společností, ke konci loňského roku bylo ve výstavbě jen 45,6 tisíc m2 kanceláří, což je nejméně ze všech velkých měst v celé Asii.
V tomto ohledu je úplně jiná situace v dalším čínském městě – Guangzhou. V současnosti se zde staví až 2,9 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch. Tento údaj dokonce posunul město do pozice světového leadera, co se týče objemu výstavby administrativních budov pro tento rok.
Zdroj: Martin Labanc, 06. 03. 2012