Některé firmy čeká boj o přežití
Konsolidace trhu
Stavební společnosti očekávají, že v roce 2013 sektor klesne o další 4,4 %, v příštím roce by ale již podle nich mohlo dojít k jeho stabilizaci. Míra jejich pesimismu tak aktuálně dosáhla svého dna. Potvrzuje to nejnovější Kvartální analýza českého stavebnictví 1Q/2013, kterou pravidelně zveřejňuje CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.
Stavební trh letos poklesne o 4,4 %, od počátku krize se již výkon sektoru snížil o 17 %. „Rok 2013 by mohl být pro české stavebnictví zatím rokem s nejvyšší mírou konsolidace trhu. Stále totiž ještě nedošlo k dostatečně velkému snížení stavebních kapacit na trhu, které by odpovídalo současné poptávce. Míra „vyhladovění“ části stavebních společností je vysoká a naopak jejich finanční rezervy nulové,“ říká Jiří Vacek, ředitel CEEC Research. Od začátku krize v podstatě neustále roste počet bankrotů obchodních společností na českém trhu, v sektoru stavebních firem je situace obdobná. „V roce 2012 vyhlásilo bankrot zatím nejvíce obchodních společností ve stavebnictví za jeden rok, a to 229, což je o 17 % více než v roce 2011,“ dokumentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF — Czech Credit Bureau. V roce 2012 tak podle dat CRIF — Czech Credit Bureau připadlo na 10 000 registrovaných obchodních společností ve stavebnictví 73 bankrotů. Pro srovnání, obdobný ukazatel v obchodu a pohostinství byl 32 bankrotů a ve službách pak 25 bankrotů. Stavební trh tak „pročištění“ zřejmě ještě čeká.
Zakázky nejsou
Největší pokles trhu očekávají představitelé společností z inženýrského stavitelství. „Protože pokles objemu stavebních zakázek především v oblasti inženýrského stavitelství pokračuje, lze očekávat další odchod řady zejména menších a středních stavebních firem z trhu. Prostor pro vyrovnání poklesu tržeb vnitřními úsporami a efektivitou je totiž už z velké části vyčerpaný,“ komentuje výsledky výzkumu Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice. Stabilizace výkonu sektoru by mohla podle výsledků Kvartální analýzy českého stavebnictví přijít nejdříve v roce 2014.
Negativní vývoj umocnil i propad stavebních zakázek z veřejného sektoru. „Meziroční pokles objemu veřejných zakázek o skoro 25% je alarmující. I proto je nutné koncepční rozjetí projektů zejména dopravní infrastruktury, o kterém se léta pouze hovoří. Je nejvyšší čas. Stávající situace ve stavebnictví stimuluje stavební firmy ke hledání nových přístupů pro realizaci zakázek. Finanční instituce jsou připraveny tyto snahy podpořit a ve spolupráci s veřejným sektorem aktivně dále rozvíjet,“ vybízí Jan Troják, ředitel projektového financování Československé obchodní banky. „Očekávám opět pokles trhu, a to jak v roce 2013, tak v roce 2014. Pokles bude tak velký, jak se bude vládě dařit nebo nedařit vytvořit jasná prorůstová opatření,“ odhaduje Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber, společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ.
Kvalita projektové dokumentace klesá
Probíhající krize měla dopad i na kvalitu.Podle třetiny všech stavebních firem se ve srovnání s dobou před krizí zhoršila kvalita projektové dokumentace, podle které jsou stavby realizovány. U čtvrtiny zakázek se tak musí projektová dokumentace předělávat, náklady na stavbu se v důsledku těchto oprav projektové dokumentace zvyšují v průměru o 10 %. „Když zvážíme, že náklady na kompletní zpracování projektové dokumentace jsou v průměru 3% hodnoty stavby, jsou tyto dodatečné náklady velice významné,“ vysvětluje Jiří Vacek. „Kvalita projektové dokumentace klesá v důsledku nesmyslného tlaku na cenu. V soutěžích, kde někteří účastníci nabízí své služby za méně než 30% očekávané ceny, nemůže zadavatel logicky očekávat kvalitní výsledek. Projekční kanceláře již vyčerpaly v minulých letech své vnitřní rezervy a v současnosti již opravdu nemají kde brát,“ komentuje současný stav Petr Ščurkevič, ředitel divize Projekce pozemních staveb z projekční společnosti K4.
Zlatým partnerem výzkumu CEEC Research je společnost SaintGobain Weber Terranova, stříbrným partnerem společnost Ramirent, výhradním bankovním partnerem ČSOB a výhradním partnerem v pojištění společnost Kooperativa. V plné verzii je Kvartální analýza českého stavebnictví 1Q/2013 k bezplatnému stažení na internetových stránkach společnosti CEEC Research.
Zdroj: ČIAnews.cz, CEEC.eu, Foto: Stock.xchng.com