NGEF: Zelené fondy jsou bezpečné
Při investování obecně platí, že čím vyšší jsou vyhlídky na zisk, tím vyšší je i riziko ztráty. Právě tomu by se chtěla většina českých investorů vyhnout. Podle vyjádření odborníků z Nova Green Energy Fund, otevřeného podílového fondu, který se orientuje na investice do energetiky s primárním důrazem na obnovitelné zdroje, až 70 % investorů v Česku preferuje konzervativnější investiční nástroje s fixní úrokovou sazbou a až 90 % investorů je přitom vysoce citlivých na riziko ztráty. Vhodnou alternativou pro tyto investory jsou tzv. zelené investice, které mají vysoký výnos a přitom nízké riziko.
Původ skepse a citlivosti na riziko ztráty pramení z absence investiční kultury v Česku, neboť kolektivní investování se u nás začalo formovat až v 90letech. Přelom tisíciletí pak provázely události, které vedly k nestabilitě na finančních trzích, v důsledku čehož byly hned první zkušenosti mnohých českých investorů veskrze špatné. V dnešní době se do popředí zájmu dostávají zelené investice, které ačkoli nejsou v Česku a sousedním Slovensku tolik vyhledávané, na Západě je tomu naopak. „V západní Evropě jsou fondy, které mají aktiva v obnovitelných zdrojích, velmi vyhledávané. V Rakousku, Švýcarsku a Německu jsou investice do těchto fondů absolutně preferované velkými hráči, penzijními fondy a podobně. Peníze v nich má zainvestováno každý 15tý Němec a například švýcarské fondy skupují daná aktiva po celém světě. Mezi zásadními hráči na trhu patří i církev, která tyto zelené investice nazývá ‚morální investice‘,“ říká předseda investičního výboru Nova Green Energy Fund Juraj Dvořák a dále komentuje: „Svět masivně podporuje zelené investice. Vnímá je jako společensky odpovědné investování. Vložit do nich svůj kapitál je rozumnou volbou i pro české investory. Doposud k tomu chybělo žádoucí prostředí: Nebyly vhodné instrumenty, přes které by se i menší investor mohl podílet na atraktivních výnosech, které tento sektor nabízí, bez toho, aby přímo takovou elektrárnu vlastnil. Navíc s obnovitelnými zdroji energie, přesněji investicemi do nich, byla spojována spíše negativní informační kampaň,“ míní Dvořák z NGEF.
Co je Nova Green Energy Fund?
Nova Green Energy Fund (NGEF) je finanční nástroj šitý na míru investorům, hledajícím stabilní zajímavý výnos při nízkém riziku. Jde o otevřený podílový fond kvalifikovaných investorů, který investuje do obnovitelných zdrojů energie v rámci střední a východní Evropy. Peníze jsou ve fondu vázané prvních 12 měsíců, ale doporučený investiční horizont je minimálně 3 roky. Pro maximální zhodnocení vkladu je možné se na investiční příležitosti podílet dlouhodobě, a to 10-15 let. „Člověk, který do fondu investuje, nemusí sledovat situaci na trhu. Může se spolehnout, že je fond spravován zodpovědně, a že jsou jeho peníze využívané přesně podle obchodních informací, zveřejňovaných ve fondu,“ uvádí Juraj Dvořák, předseda investiční komise NGEF.
Díky garantovaným výkupním cenám energie, které jsou (v závislosti na zemi, ve které se dané aktiva nacházejí) fixované na 15-20 let, je fond schopen přinášet výnosy pro investory ve výši 8-9 % ročně. „Zelený fond“ v sobě spojuje zodpovědnost k životnímu prostředí s nadprůměrnými výnosy a rovněž z hlediska bezpečnosti je jasnou alternativou ke státním dluhopisům. NGEF má statut fondu kvalifikovaných investorů, který je definovaný českou legislativou o kolektivním investování. To znamená, že je přístupný všem potencionálním investorům, kteří už mají zkušenosti s investováním na finančních trzích (do podílových listů, podílových fondů, akcií a derivátů).
Zajímavé výnosy již v horizontu tří let
Primárním způsobem investice do NGEF je přímý nákup podílových listů fondu. Potřebný je však určitý stupeň klientské bonity. Minimální výše investice při přímém vstupu do fondu je zákonem stanovená na 125 tisíc eur (cca 3,4 milionu korun). Jiný způsob představuje využití alternativní investiční služby nebo investičního řešení v podobě individuálně řízeného portfolia. V rámci tohoto řízeného portfolia tvoří významnou až stěžejní část tento zelený fond a zbytek převážně reprezentují realitní a peněžní fondy. Tímto způsobem si mohou nakoupit fond i klienti s částkou od 10tisíc eur (cca 275 tisíc korun). Výnos na tomto portfoliu je o něco nižší, okolo 7 %.
Zdroj a foto: NGEF