30. října 2017

Nová budova Oftalmologického centra

Nová budova Oftalmologického centra

V Praze na Vinohradech byla dokončena výstavba budovy Oftalmologického centra, doplněná střediskem ambulantní péče. Nové prostory vysoce moderního pracoviště navrhla přední architektonická, projekční a stavebně-poradenská kancelář Obermeyer Helika, která se rovněž ujala role generálního projektanta.

Budova vznikla rekonstrukcí a současně rozšířením stávajícího objektu nacházejícího se ve vilové zástavbě na pražských Vinohradech naproti vchodu do pražské nemocnice Královské Vinohrady. Tým společnosti Obermeyer Helika vypracoval koncept, který přirozeně respektuje typickou architekturu dané lokality, jež vznikla ve 20. a 30. letech minulého století. Výsledná budova o zastavěné ploše 232 m2 tak zapadá vhodně a nerušivě do okolního prostoru s převážně tří- až čtyřpodlažními řadovými domy a dvojdomy. Rovněž použité materiály jsou charakteristické pro místní architekturu, a to kombinace omítky, režného zdiva a keramické střešní krytiny.

Klasický vnější vzhled objektu kontrastuje s moderním interiérem, který zcela vyhovuje náročným požadavkům na špičkový zdravotnický provoz. Speciálních technických řešení bylo využito zejména při realizaci laboratoří, kde se předpokládá provoz oční tkáňové banky a kde platí nejpřísnější hygienické podmínky. Čisté prostory jsou řešeny pomocí systémové modulové vestavby a současně je zde navržen kontinuální monitoring čistoty vzduchu a povrchů, který zajišťuje požadované aseptické prostředí. Navzdory omezeným možnostem předem daných prostorů se kanceláři Obermeyer Helika podařilo zajistit veškeré technické podmínky provozu v požadované kvalitě.

Společnost Obermeyer Helika se projektům z oblasti zdravotnictví věnuje dlouhodobě. „S přípravou zdravotnických zařízení máme četné zkušenosti v Česku i zahraničí,“ říká Jiří Fousek, generální ředitel Obermeyer Helika, a dodává, „dlouhodobě spolupracujeme na rekonstrukci dětského oddělení Fakultní nemocnice Motol v Praze, podíleli jsme se například na realizaci Pavilonu 5 s oddělením onkologie Mladoboleslavské nemocnice, pražského protonového centra nebo na návrhu nového traumatologického centra Fakultní nemocnice na pražských Vinohradech.“

Zdroj: Obermeyer Helika a. s.