1. ledna 1970

Nová zelená úsporám pomáha

Nová zelená úsporám pomáha

Program Nová zelená úsporám znamená významný přínos v objemu zakázek pro téměř 45% stavebních firem. Přibližně 24% respondentů vidí smysl programu při navýšení prostředků a zhruba 31% žádné zlepšení své situace nepředpokládá. Vyplývá to z nejnovější ankety stavebního magazínu Skypaper, ve které od poloviny července do poloviny září hlasovalo přibližně 270 subjektů.

„Velmi zajímavé bylo sledovat vývoj názorů představitelů firem. Od poloviny srpna, kdy byl program odstartován a vzápětí z velké části vyčerpán, klesal podíl kladných odpovědí a stoupal podíl firem požadujících navýšení prostředků. Zejména pro menší a nejohroženější subjekty je Nová zelená úsporám vítanou vzpruhou ze současného propadu stavebnictví, a proto doufejme, že bude pokračovat,“ komentuje výsledky šéfredaktor Skypaperu Petr Bayer. V letošním roce se podle Ministerstva životního prostředí počítá s částkou 1,8 miliardy Kč.

Přínos Nové zelené úsporám je podle sdružení EPS ČR nepopiratelný, protože poskytuje finanční dotace vedoucí ke komplexní renovaci starých budov. Mnohé z nich v současné době zdaleka nedosahují dnešních energetických standardů. Řešení nabízí právě zateplení, kterým domácnosti mají ušetřit 50 až 80 % výdajů na vytápění.

„Vývoj trhu ve stavebnictví včetně spotřeby izolačních materiálů byl v posledních měsících ve značném útlumu. Proto všechny zainteresované firmy zcela jistě uvítaly, že se dotační program Nová zelená úsporám rozeběhl. Od začátku srpna navíc zaznamenáváme extrémní poptávku po izolačních materiálech. Včetně pěnového polystyrenu, který je z 88 % procent využíván právě ve stavebnictví. Nicméně od spuštění dotačního programu uplynula zatím krátká doba, abychom mohli dělat závěry o celkové roční spotřebě,“ míní předseda EPS ČR Pavel Zemene.

Zdroj: Skypaper, Ilustrační foto: Stock.xchng