1. prosince 2020

Nové byty se v Praze staví hlavně v bytových domech, v krajích dominují rodinné domy

Nové byty se v Praze staví hlavně v bytových domech, v krajích dominují rodinné domy

Nejvíce bytů v bytových domech se stále staví v hlavním městě, zde tento typ rezidenční výstavby naprosto dominuje. Naopak ve všech ostatních krajích lidé stále upřednostňují rodinné domy. Je to tím, že města a obce v regionech lákají hlavně jednotlivé rodiny a připravují tak pozemky pro výstavbu rodinných domů. Bytové domy se v menších městech staví jen výjimečně. Naopak v Praze je většina volných parcel územním plánem určena pro větší rezidenční výstavbu. V bytovém domě s více byty se také lépe rozloží vysoké náklady na pořízení pozemku, které jsou v hlavním městě výrazně dražší než v regionech.

ekospol

Stavební firmy začaly v Praze během prvních devíti měsíců letošního roku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavět celkem 3109 nových bytů, z čehož 2798 připadalo na bytové domy. Jen 303 bytů začalo vznikat v rodinném domě. Všude jinde se staví více rodinné domy.

Nejmenší rozdíl je v Plzni, kde ale působí více developerů aktivních na pražském trhu. Letos se zde začalo stavět 981 nových bytů v rodinných domech a 804 bytů v bytových domech. Naopak ve Středočeském kraji 3556 nově zahájených bytů připadá na rodinné domy a jen 458 začalo vznikat v rámci nějakého bytového domu. Ve středočeských obcích je více místa a stavební pozemky jsou levnější než v hlavním městě. Spousta rodin tak upřednostní vlastní dům ve Středočeském kraji před bytem na území Prahy.

Domácnosti se k návratu do středních Čech nerozhodují jenom kvůli levnějšímu bydlení, ale často i z nouze. Nabídka pražských developerů je totiž už několik let kvůli zablokovanému procesu povolování nových staveb a neaktualizovanému územnímu plánu velmi prořídlá a nové byty se na trh dostávají jen velmi obtížně. Kvůli tomu Středočeský kraj už několik let dominuje celkové bytové výstavbě a Praha si o svém prvním místě, které s výrazným náskokem držela dlouhá léta, může nechat jen zdát. Dokud se přístup hlavně některých městských částí k nové výstavbě nezmění a nevytvoří se dostatečná zásoba pozemků vhodných pro větší rezidenční projekty, tak se na tristním stavu trhu s byty v hlavním městě nic nezmění.

Snímek obrazovky (3)

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.