Splátkové prázdniny jsou dobrý nápad, hrozí masivní vlna druhotné platební neschopnosti

8.4.2020 - Co zaplatit dříve? Nájem, poplatky za energie, mzdy zaměstnancům, faktury dodavatelům nebo snad splátku úvěru? Kde na to všechno vzít při nulových příjmech?

ekospol

 

Spousta podnikatelů a živnostníků nyní takové dilema řeší. Svou provozovnu totiž mají už pár týdnů z nařízení vlády kvůli boji proti koronaviru zavřenou, což znamená i zmrazený přísun peněz. Tenčící se finanční rezerva dříve či později mnohé podnikatele dovede k problému, který výdaj uhradit dříve na úkor jiných.

První, co budou chtít v takové situaci zaplatit, jsou pravidelné splátky úvěrů. Sankce za pozdní platbu jsou totiž celkem vysoké, výrazně prodražit by se mohla opožděná platba hlavně u nebankovních poskytovatelů úvěrů. Proto se podnikatel bude snažit uspokojit v prvé řadě tyto pohledávky. Nejen proto, aby mu nenaskočilo obrovské penále, ale i kvůli snaze vyhnout se případné exekuci.

Na druhé koleji se tak velmi rychle ocitnou zaměstnanci a také dodavatelé. Splatnost faktur se výrazně prodlouží a rapidně přibude těch po datu splatnosti. Stejně tak přibude provozoven, které nezaplatí nájmy. Nikdo nebude platit nikomu. Ostatně první případy se už objevují, s čímž máme i my čerstvé zkušenosti. Pokud by se nepřijala žádná opatření, zcela reálně hrozí masivní vlna druhotné platební neschopnosti.

Proto musím jednoznačně podpořit návrh na plošné odložení splátek až o šest měsíců. Takové centrální rozhodnutí bude zcela jistě velmi prospěšné. Firmy tím získají potřebný čas na stabilizaci a také možnost dostát svým jiným závazkům. Přežijí i kapitálově slabé firmy, které nemají dostatečné rezervy. Zároveň to pomůže i jejich dodavatelům, které by jinak položilo ohromné množství neproplacených faktur.


 

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s