10. prosince 2019

Vánoční večírek jako odměna pracovníkům? Pro některé z nich to může být i „za trest“

Vánoční večírek jako odměna pracovníkům? Pro některé z nich to může být i „za trest“

Blížící se konec roku je vždycky spojen s očekáváním. Zatímco děti se těší na mikulášskou a vánoční nadílku, u zaměstnanců vnímáme spíš očekávání, jestli je zaměstnavatel za celoroční práci nějak mimořádně odmění. A stejně jako pod vánočními stromečky nalézají někteří z nás i tzv. nechtěné dárky, také mnohé firmy přistupují k odměnám na konci roku tak, že z nich pracovníci nejsou zrovna nadšeni.

K vůbec nejhorším firemním odměnám patří různé zážitkové programy – např. projížďka parníkem, kurs keramiky spojený s výrobou vánočního dárku, úniková hra, bowling nebo praktický kulinářský seminář. „Na jednom pracovišti sotva najdete stejné typy lidí. Tím hůř v celém oddělení nebo dokonce ve firmě. Zážitkový program – byť je to třeba velice atraktivní zážitek – může být pro některé zaměstnance doslova utrpením. Zatímco část z nich se třeba i baví a užívá si to, další lidé se nudí a zbytek v duchu počítá, kolik času mohl namísto toho věnovat vlastním zájmům,“ říká Klára Hnátová z personálního sektoru společnosti Ekospol a ZOO Tábor.

Další z nevhodných odměn na konci roku je možnost dát každému zaměstnanci stejný dárek. I v tomto případě platí, že zaměstnavatel se tím zcela jistě nezavděčí každému obdarovanému. Navíc to vzbuzuje vidinu protažených obličejů z dob před více než 30 lety, kdy zaměstnankyně dostávaly k Mezinárodnímu dni žen odborářský dárek. Tím zpravidla nebylo nic jiného než dárkové kazety s levnými mýdly nebo parfémy, jejichž následné užívání v rodině se muselo přetrpět.

Mezi dalšími „nechtěnými odměnami“ pro zaměstnance zmiňuje personalistka i vánoční večírky, jejichž význam zaměstnavatelé až nepochopitelně přeceňují. „Je to podobný případ jako se zážitkovými programy,“ míní Klára Hnátová. Také v tomto případě tam jde mnoho zaměstnanců jen z povinnosti a tomu potom odpovídá i úroveň zábavy.

Lepší než zážitkové programy nebo večírky pro všechny zaměstnance je odměnit jen pár vybraných, a to podle jejich pracovních výkonů v uplynulém roce. V takovém případě má zaměstnavatel velký prostor dát konkrétnímu pracovníkovi typově vhodný dárek – tedy odpovídající jeho zájmům, povaze, rodinným poměrům atd. „K této možnosti odměn sahají obvykle jen malé firmy s několika pracovníky nebo takoví zaměstnavatelé, kteří na konci roku odměňují jen skutečně ty nejlepší z nejlepších,“ vysvětluje personalistka Hnátová ze společnosti Ekospol. V tomto případě bývá zapotřebí jen zhruba desítka dárků, a proto není jejich výběr „na míru“ Pro konkrétního člověka tak složitý.

Pokud už chce zaměstnavatel své nejlepší pracovníky na konci roku odměnit, neudělá chybu, když jim dá finanční odměny. Někomu to sice může připadat fádní, ale jedině tak bude mít firma jistotu, že tím potěší úplně každého, kdo si odměny zaslouží. Jen v takovém případě se dárek nemine účinkem, protože penězi odměnění pracovníci přesně vědí, jak dárek nejlépe využít – a klidně to může být třeba i zážitek s někým z jejich blízkých, večeře v lepší restauraci nebo darované peníze jen připojí k našetřené sumě na něco dražšího, co si chtějí pořídit.

Zdroj: EKOSPOL a.s.