30. října 2017

O KANCELÁŘE SE STRHL BOJ/Praha, Brno

O KANCELÁŘE SE STRHL BOJ/Praha, Brno

O kanceláře se strhl boj. Firmy sídlící v Praze podepsali rekordní počet nájemních smluv, V Brně klesla neobsazenost na historické minimum.

Co mají Praha a Brno společného? Nedostatek kancelářských prostor.

PRAHA, 7. září, 2017 – Volné kancelářské prostory ubývají. Neobsazenost kanceláří klesla v Brně, jak už dříve i v Praze, pod 10 procent. Obě města se tak potýkají s nejnižším podílem volných kanceláří za posledních 10 let. Brno zaznamenalo prudký pokles v neobsazenosti v první polovině roku 2017, a to o 2,4 procentní bod oproti konci minulého roku. Zato metropole zažila výrazný skok v realizované poptávce. V druhém kvartálu roku 2017 dosáhla objemu 153 500 m2, o 36,9 % více než za stejné období minulého roku. V prvním kvartálu 2017 se uskutečnilo přes 170 transakcí, v druhém kvartálu dokonce přes 200. Dohromady se jedná o rekordní půlrok. Velkou část tvořily předpronajaté prostory. Naopak Brno zaznamenalo 8 % pokles oproti druhé polovině roku 2016, celkem se za první polovinu roku 2017 pronajalo 25 300 m2.

„Ekonomice se daří, firmy expandují, a tudíž není divu, že po kvalitních kancelářích je hlad víc než kdy dřív. Navíc je málo nově dokončených projektů, rekordně nízká neobsazenost tedy není překvapením. Příští rok trh doručí přes 270 tisíc m2 v obou městech, což by mohlo pomoci neobsazenost navýšit. Pokud se však bude i nadále ekonomice dařit, budeme s nedostatkem kancelářských prostor bojovat i v následujících dvou letech,“ říká Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kanceláří ve společnosti Cushman & Wakefield.

Výstavba na rok 2018 bude silná jak pro pražský, tak brněnský trh úměrně k jejich velikosti. Na Brno připadne celkem 56,800 m2 o 13,500 více než v roce 2016. V Praze přibude 216,583 m2 nových kanceláří.

 

Celková plocha kanceláří m2

Výstavba 2018

 Roční nárůst trhu celkem

Praha

3,252,978

216,583

7%

Brno

547,022

56,791

10%

„Výstavba je kriticky důležitá pro uspokojení expanzních požadavků stávajících společností, ale i pro nově přicházející firmy. Bohužel řada z nich se v případě Brna v minulosti rozhodla pro konkurenční města, také kvůli tomu, že v brněnském centru není dostatek volných kvalitních prostor,“ říká Lukáš Netolický, specialista na brněnský kancelářský trh ve společnosti Cushman & Wakefield, a dodává: „Nedostatek volných kancelářských nemovitostí v Brně však vytváří zajímavé investiční příležitosti pro developery. Na trhu vnímáme zvýšený zájem nových investorů, a to především těch, kteří v tuzemsku investovali již dříve, ale v jiných lokalitách. Aktivita investorů stoupá i u lokálních hráčů, kteří neměli dřív až tak velké zkušenosti s kancelářským trhem a nyní zde vidí zajímavou příležitost.

Od roku 2013 se poptávka v Brně stabilně pohybuje mezi 50 - 60 000 m2 ročně s mírně vzrůstající tendencí. V prvním pololetí se v Brně uzavřelo transakcí v objemu přes 25.000 m2, což je o něco málo méně než ve stejném období loňského roku. Vyšší objemy však připadnou na druhou polovinu roku 2017. Trend, který společnost Cushman & Wakefield pozoruje od roku 2013, bude tedy pokračovat i letos.  

Rekordní objem pronajatých prostor v Praze ukazuje na velký apetit firem po nových kvalitních kancelářích. Dochází k mnoha relokacím, což zároveň snižuje podíl renegociací. Oblíbené pražské lokality jako Praha 4 a Praha 8, kde se uskutečnil největší objem pronájmů v posledním kvartálu, jsou v hledáčku firem nejčastěji. Mezi aktivní lokality patří po dlouhé době také Praha 7. Popularita Holešovic rok od roku stoupá, a to zejména kanceláří podél ulice Argentinská, kde je již téměř zaplněn projekt ArtGen. Úspěšně se plní také projekt Visionary od Skansky. V dalších letech se v této oblasti objeví nové projekty od HB Reavis nebo Lordship i další významný urbanistický projekt Skansky.

Největší pražskou transakcí v druhém čtvrtletí byl předpronájem společnosti Moneta Money Bank (21 500 m2) v budově BB Centrum A na Praze 4. Jedná se o rekonstrukci s předpokládaným dokončením v prvním kvartálu 2018. Obecně dochází k rekonstrukcím zejména na Praze 1, díky menším možnostem výstavby. V rámci celé Prahy činí podíl rekonstrukcí 20 %. Oproti tomu Praha 1 zaznamenává přes 70 %.

V Brně došlo dle očekávání k nárůstu nájemného o 0,50 EUR na 13,50 EUR m2. Jsou i případy, kdy cena pronájmu přesáhne tuto cenovou hladinu. Jedná se především o kvalitní nemovitosti v centru města. V Brně je jich velmi málo, což dokazuje i fakt, že neobsazenost v samotném centru Brna je pod 5 % oproti celoměstskému průměru. Volné jsou již jen poslední jednotky kvality A.

„Prime rent v centru prahy aktuálně dosahuje 21 EUR m2, ale v ojedinělých případech jsme zaznamenali nominální nájemné i výrazně vyšší. V současné době trpí Praha 1 výrazným nedostatkem kvalitních velkoplošných kanceláří a tak se dá očekávat, že tlak na růst cen v příštím roce bude zřetelný,“ říká Radka Novak