1. ledna 1970

Optimální kávový režim v kanceláři (II.)

Optimální kávový režim v kanceláři (II.)

Tak jako nemohu prohlásit, že ta či ona značka, nebo přesněji řečeno směs, je ta nejlepší, tak zůstanu zdrženlivý i při doporučení konkrétního řešení pro vaši kancelář. Záleží zejména na požadavcích klienta. Za důležité však považuji držet se tří základních pravidel, u nichž platí Paretovo pravidlo, že 20 % vstupů přináší 80 % přidané hodnoty.

První pravidlo: Znalost přípravy standardního Espressa

Standardní espresso je základem všech kávových nápojů od cappuccina přes caffe latte až po vídeňskou kávu. Podle standardů SCAE (Speciality Coffee Association of Europe) neexistuje žádné "Picollo" či "velké presso". Je jen jeden standard, jímž je správně připravené 30ml espresso obsahující 60-80 mg kofeinu, přičemž standardní zdraví prospěšná dávka pro dospělého člověka se pohybuje od 150 do 250 mg v závislosti na individuálních proporcích. Správně připravená filtrovaná káva se pohybuje v rozmezí 130 -150 mg na 200 ml porci. Bohužel však často dostáváme příliš hořký prodloužený extrakt, kde množství kofeinu narůstá s dobou louhování a překračuje hranici 200 mg.

Druhé pravidlo: Správné mletí polovina úspěchu

Problematika mletí kávy je komplexní téma, v podstatě však jde o to, že k přípravě espressa potřebujeme kávu namletou na jemný prášek. Ne však příliš jemný, vůbec však už ne hrubý. V případě řešení pro kancelář má tuto fázi procesu převzít poloautomatický stroj, na němž jen nastavíme jemnost mletí (většinou na maximální jemnost mletí) a zajistíme si tak požadovanou konzistenci (hustotu a pěnu) našeho standardního espressa

Třetí pravidlo: Na stroji skutečně záleží

Nebojte se, nebudu váženého čtenáře přesvědčovat, že je třeba investovat celý majetek do profesionálního pákového stroje. Pokud chcete dostat to pravé espresso, na to jsou tu kavárny a další podniky, kde by měli být zkušení baristé (což často bohužel nejsou), kteří vám ho připraví. V našem případě jde spíše o jednoduchý způsob ovládání. Představte si, že potřebujete rychle připravit kávu před jednáním. Pákový stroj by každé setkání prodloužil. Dalším faktorem je odolnost materiálů, vždyť kávovar bude používat mnoho zaměstnanců a denně, často i víkendech. Posledním aspektem, na který přihlížejte, je možnost nastavení adekvátního mletí zrnkové kávy. Neplatí, že to nejdražší řešení je vždy i to nejlepší. Dívejte na optimální hodnotu z pohledu cena / požadovaný výkon (reálný počet káv denně).

Foto: Spanish Chef