1. ledna 1970

Osm tipů na eko Vánoce

Osm tipů na eko Vánoce

Česká rada pro šetrné budovy dala pro vás dohromady pár "eko-vánočních" tipů. Můžete se jimi inspirovat. Nezkusíte letos vánoční stromek z papíru? Origami ozdoby? Nekoupíte blízkým jako dárek solární kabelku?

Eko-vánoční tipy

1. Zastavte se na chvilku. Udělejte si čas na promýšlení Vánoc.

2. Pokud chcete oslnit high-tech dárky s eko-tématikou, doporučujeme třeba tašku Elston se zabudovaným solárním panelem na dobíjení iPodu nebo telefonu.  Spoustu skvělých tipů na podobné věci najdete na webu Ecofabulous.

3. "High - tech eko dárky" ale zatím vlastně nejsou moc eko, protože se většinou musí dovážet. Nabídka z téhle oblasti v Česku zatím pokulhává. Když budete kupovat "obyčejné" dárky u nás, zkuste se pídit po informacích o množství recyklované složky ve výrobku, o jeho certifikaci, která by ukazovala, jak zatěžuje životní prostředí (úspěšnější budete zatím v Německu, Francii nebo Británii).

4. Vánoce si můžete udělat více eko například tak, že redukujete předem vánoční odpad. Dárky balte spíše do tašek, které můžete znovu použít nebo vytvořte obal z papírových zbytků, které najdete doma. Inspirace: Jak krásně a šetrně zabalit peníze

5. Vánoční stromeček si kupte s českým certifikátem FSC (značka pro šetrné lesní hospodaření). Pokud máte stromek umělý, používejte ho alespoň 20 let, jen tak bude ekologičtější, než ten přírodní. Inspirace: Velký stromek z papíruOrigami vánoční stromečekStromek ze starého magazínu

6. Vánoční ozdoby si zkuste vyrobit sami doma z přírodních materiálů (bobule, sláma, ovoce, šišky a jiné přírodní věci). Nebo použijte ty po babičce. Krásné věci se dají vyrobit z papíru. Inspirace: Origami sněhová vločkaOrigami kometaVánoční ozdoba na dveře ze starých cédéček

7. Po Vánocích stromek nejlépe zrecyklujte na štěpku. Řešení může být zakoupení živého stromku v květináči a jeho pozdější výsadba. S pečí o stromek je to ovšem trochu komplikované. Inspirace: Vánoční stromek v květináči

8. A nakonec pár eko tipů nejen na Vánoce:

  • Můžete prodat auto a koupit si celoroční jízdenku na hromadnou dopravu. Zbytek peněz věnujte třeba na úsporná opatření v bytě či domě.
  • Snižte obvyklou teplotu ve vytápěném domě/bytě o 1 stupeň Celsia. Pokud je vám zima, zacvičte si nebo si oblečte svetr.
  • Dejte si společnou koupel s partnerem nebo partnerkou. Ušetříte teplou vodu!

Děkujeme za přečtení. Ať už se rozhodnete něco z těchto tipů vyzkoušet nebo ne, zásadní pro dobré a šetrné Vánoce jsou relativní dostatek času a možnost kreativity. Člověk tak může promýšlet věci směrem k šetrnosti. Když se nad tím zamyslíte, plýtvání totiž nemá vůbec smysl.

Další zdroje pro inspiraci

Knihy:

I'm Dreaming of a Green Christmas: Gifts, Decorations, and Recipes, By Anna Getty, Ron Hamad
Green Christmas: How to Have a Joyous, Eco-Friendly Holiday Season By Jennifer Basye Sander, Peter Sander, Anne Basye