18. července 2018

Panattoni Park Prague Airport II, vlastněný AEW Europe, získal obřího nájemce - čínskou společnost Europe Huajie Development

Panattoni Park Prague Airport II, vlastněný AEW Europe, získal obřího nájemce - čínskou společnost Europe Huajie Development

Jedna z největších letošních nájemních transakcí v České republice byla před několika dny završena v logistickém areálu Panattoni Park Prague Airport II v Pavlově v Praze-západ. Na 10 let si zde téměř 24 700 m2 špičkových skladových a kancelářských ploch pronajala čínská distribuční společnost Europe Huajie Development. V jejím případě jde o první pronájem v Evropě, kdy hala postavená developerem Panattoni Europe se pro nájemce stane hlavním distribučním centrem pro evropský kontinent.

5076397_

Logistické centrum postavené developerem Panattoni v Pavlově u Prahy. ​FOTO: Panattoni

Panattoni Park Prague Airport II vlastní prostřednictvím fondu Logistis jedna z největších asset manažerských společností na světě AEW. Do jejího portfolia v průmyslovém segmentu spadá též Amazon v Dobrovízi o pronajímatelné ploše 125 000 m2 Výstavbu též realizovala developerská společnost Panattoni Europe.

"Jsme rádi za dlouhodobou spolupráci s tak významným partnerem, jakým je Huajie. Získání takto důležitého nájemce je dalším důkazem úspěšné a silné spolupráce mezi Panattoni Europe a AEW," komentuje transakci Thomas Poulis-Leinberger, ředitel fondu Logistis zodpovědný za region severní a východní Evropy.

Pronájem špičkových skladových a kancelářských ploch je výjimečný v řadě parametrů. Vedle více než půlročního intenzivního jednání jde rovněž o samotnou délku pronájmu, která se vymyká obvyklému průměru. Lokalitu Pavlova si společnost Europe Huajie Development vybrala zejména s ohledem na ideální dostupnost pražského letiště v Praze-Ruzyni i dálnici D6 směřující do Německa.

Evropské distribuční centrum Europe Huajie Development nebude sloužit pouze pro import čínských výrobků do Evropy, ale bude se orientovat spíše opačně: společnost se sídlem v čínském městě Yiwu (I-wu) chce tamní trh zásobit evropskými produkty, včetně české výroby. Nájemce v tomto ohledu hovoří o vzniku "české vesnice" postavené na nabídce kvalitních a pro čínské zákazníky ikonických produktů vyrobených v České republice.

Logistický areál Panattoni Park Prague Airport II pro AEW exkluzivně buduje developerská společnost Panattoni Europe. Aktuálně jsou postavené dvě, plně obsazené haly - vedle Europe Huajie Development je zde v pronájmu dánská dopravní a logistická společnost DSV, která si kromě skladových prostor pronajímá v areálu i cross-dock.

Vzhledem ke konjunktuře české ekonomiky očekává management AEW brzkou realizaci dalších hal. Celková pronajímatelná plocha skladových prostor v areálu by v budoucnu měla překročit 95 000 m2. "Momentálně jsme v jednání s dalšími zájemci o prostory v Pavlově a i z tohoto důvodu jsme se rozhodli začít se stavbou dvou dalších hal, jejichž dodání se předpokládá v prvním čtvrtletí 2019," doplňuje Monika Hubková, asset manažerka AEW.

AEW se prostřednictvím svého investičního fondu Logistis zaměřuje na špičkové industriální nemovitosti po celé Evropě. V případě České republiky vlastní přes 200 000 m2 skladových ploch obsazených prvotřídními nájemci.

AEW

AEW patří na celosvětovém trhu nemovitostí k největším asset managerským společnostem. Hodnota spravovaných nemovitostí aktuálně přesáhla 60 mld. EUR. AEW zaměstnává ve svých centrálách v Bostonu, Londýně, Paříži a Hongkongu více než 600 profesionálů a nabízí širokou škálu produktů pro investice do nemovitostí. AEW představuje platformu pro správu nemovitostí spadající pod Natixis Investment Managers.

AEW Europe se na celkové hodnotě portfolia AEW podílí polovinou, tedy 30 mld. EUR. Evropský tým AEW tvoří více než 400 zaměstnanců v deseti metropolích, včetně Prahy. Společnost má letité úspěšné zkušenosti s realizací investic nejrůznějšího typu, vždy s maximálním benefitem pro klienty. Během uplynulých 5 let AEW získala nebo prodala komerční nemovitosti v hodnotě přes 17,5 mld. EUR.